Výstava: Nazí chlápci, industriál a pěna. Tak vypadá očekávaná expozice Rogera Hiornse v Rudolfinu

Redakce

Na výstavu britského umělce Rogera Hiornse v Praze jsme čekali od začátku roku a teď ji tu máme. Galerie Rudolfinum bude hostit expozici plnou soch, industriálu, nahatých mladíků na strojích a mutantů z pěny až do 9. srpna. Hiorns ve své tvorbě zdůrazňuje odvrácenou tvář technologického pokroku a dopad sebestřednosti západní civilizace a emocionální instalace mu vynesly nominaci na prestižní Turnerovu cenu.

Rudolfinská galerie se nebála propůjčit své zdi instalaci Beings (Bytosti), kterou tvoří zhruba dvě stovky mutantů vytvořených z plastových součástek starých autovraků. Příšerky se vznášejí v prostoru a chrplí neidentifikovatelnou pěnu. Hiorns tak útočí na smysly a pocity návětevníků a mozek vám zaměstná i rozdíl mezi vizuální stránkou děl a jejich popisky. Sám autor svou tvůrčí inspiraci vystvěluje takto: „Jsem umělec, který dělá umění, a ne umění o umění.“ 

V Galerii Rudolfinum jste v uplynulých letech mohli vidět několik výstav britských umělců – namátkou fotografie bratrů Chapmanových, plastiky a obrazy Damiena Hirsta nebo bohatá, barevná a bestiálně-erotická díla Raqiba Shawa. Od generace těchto britských umělců Young British Artists se Hiorns odlišuje úderností, touhou po pravdě, dráždivostí a nejednoznačností. (kar)