Vzkaz pro Beady Eye: Běž domů, Liame

Jiri-Vanek

Liam Gallagher se marně snaží vymanit z bratrova stínu. On byl tělem Oasis, jeho bratr Noel duší - a jestli na prvních “sólových” deskách obou bratrů souboj tělo s duší čestně prohrálo, druhá nahrávka BE Liamovy kapely Beady Eye ukazuje, že dva mínus jedna může být sakra blízko k nule.

Být Liamem Gallagherem v roce 2013 asi není žádná legrace. Jste lopata z Manchesteru, která před dvaceti lety lety s bráchou v Oasis vytvářela rockovou historii, jenže teď je vám čerstvě přes čtyřicet a ta kapela je mrtvá, protože si o vás bratr myslí, že jste pičus.

Se zbytkem skupiny (pod názvem Beady Eye) jste sice nahráli slušnou desku (recenze), jenže i brácha nahrál svoji desku a ukázalo se, že je sice možná trochu menší showman, ale hity dokáže z rukávu pořád sypat skoro jak McCartney v sedmdesátkách.

Poslechněte si Beady Eye v Youradiu

Tak vydáte druhou sólovku s velkohubým názvem BE. Ano, píše se to kapitálkami. Produkci vám dělá David Sitek, co produkoval třeba Yeah Yeah Yeahs, ale hraje v TV On the Radio, což slibuje mírné experimentování v mezích gallagherovského zákona. A vskutku: první singl Second Bite of The Apple s vokálem zefektovaným tak, aby to znělo ještě o trochu víc jako Lennon, začíná netradiční minimalistickou slokou, po které posluchače napne na žestích postavený bridge, který se rozjede v našláplý refrén jak z roku 1967.

Ale žádná velká revoluce se samozřejmě nekoná: první písnička Flick of the Finger je už zase klasický Liam. Jednoduchá rytmická figura, zase spousta dechů a fracek z Manchesteru zpívající do mikrofonu, co je zbytečně vysoko. Ale fracek je ve formě, pořád je to rock’n’roll star.

Jenže druhá skladba Soul Love ukáže, že Noel dělával dobře, když si ty nejlepší balady chtěl zpívat sám; tady totiž Liamova velkohubost funguje mnohem hůř. Navíc se nabízí otázka, co měl Liam za model, když považoval minutové šumění na konci druhé skladby za dobrý nápad; kopírovat Beatles hudebně je dobrý obchodní model, ale kopírovat i jejich ujeté nápady je v klikací době čirá tupost.

A to je vlastně shrnutí celé desky. Všechno už jsme to od Liama Gallaghera vlastně slyšeli. Když se rozjede (Face The Crowd, I’m Just Saying), je to pořád zábavné. Jenomže v baladách zní jako uspavač hadů, a když už vymyslí zábavný název písničky Don’t Brother Me, je to stejná nuda, kterou navíc naprosto zabije vyspejslý závěr jak z českého filmu blahé paměti Šeptej. Vážně, Liame: když skládáš sedmiminutovou písničku, měl bys pro to mít lepší důvod, než že chceš složit sedmiminutovou písničku.

Beady Eye - BeMožná kdyby si dali Beady Eye s druhou deskou víc na čas, mohli nasbírat silnější materiál. Takhle je to ale jen nuda a šeď. Jestli bude chtít Liam Gallagher ještě někdy nakouknout do britského singlového toptenu, bude si muset říct bráchovi.

Beady Eye – BE
Vydavatelství: Columbia
Celkový čas: 49:13
Seznam skladeb: Flick Of The Finger, Soul Love, Face The Crowd, Second Bite Of the Apple, Soon Come Tomorrow, Iz Rite, I’m Just Saying, Don’t Brother Me, Shine A Light, Ballroom Figured,  Start Anew

Témata: