Wabi Daněk natočil staré trampské písničky v posázavské hospodě

Redakce

Po dvou letech se vrací projekt Wabi a Ďáblovo stádo s novým albem Příběhy písní. Muzikanti se opět rozhodli oprášit evergreeny, jejichž vznik se mnohdy datuje do předminulého století. Historky o vraždě ze žárlivosti, ztracené lásce, touze po penězích, cti, přátelství i nenávisti se zpívají kolem táboráků i u piva, proto se producenti Příběhů písní David Landštof a Josef Štěpánek rozhodli, že album natočí v posázavské hospodě.

Poslechněte si Wabiho Daňka v Youradiu
Videorozhovor s Wabi Daňkem o desce Wabi a Ďáblovo stádo

Zlidovělé písně jako Dlouhý černý závoj, Jesse James či Tancuj, Matildo však nebudou znít čistě trampsky. Texty Františka Vrby, Josefa Škvoreckého s Lubomírem Dorůžkou či Ivo Fischera získaly dík prostředí vzniku alba původního ducha, často protknutého rock’n’rollem, country i bluesovou melancholií.

„Nové album pro Wabiho a Ďáblovo stádo jsem odkládal, protože jsem rozhodně nechtěl dělat jen vyčpělé pokračování „ jedničky“. Potřeboval jsem impuls z jiného soudku, než jsem zjistil, že hudební publicista Michal Bystrov ve svých knížkách píše o starých písních, které často zlidověly v našich hospodách. Nejsou to však žádné rozbory textů, Bystrov odhaluje neuvěřitelné příběhy, pozadí a smysl jejich vzniku. Každý z natočených příběhů písní by vydal na celovečerní film. Okouzlily mě a vnukly smysl i chuť k další práci,“ odhaluje impuls k natočení druhé desky David Landštof.

„Jednou je nikdy, dvakrát je občas,“ dodává k účasti na novince Wabi Daněk, který se představí nejen jako interpret, ale i autor textu. K Ďáblovu stádu se opět připojila písničkářka Radůza.

Album vyjde 10. října, křtít se bude 13. listopadu v pražském Švandově divadle. (sli)