Wall Is Over. Umělci přetřeli Lennonovu zeď na bílo

Redakce

Od včerejšího dne je konec Lennonovy zdi na Velkopřevorském náměstí v centru Prahy tak, jak ji známe. Stěnu, na níž lidé od sedmdesátých let  zapisovali vzkazy a básničky a která své jméno získala po smrti Johna Lennona v roce 1980, přemalovali na bílo členové umělecké skupiny Pražská služba. Nápis Wall Is Over parafrázuje název písně Lennona a jeho partnerky Yoko Ono (Happy XMas) War Is Over z roku 1971. Umělci celou věc chápou jako „poskytnutí prostoru k novým vzkazům současné generace“. Na zeď od rána přibývají nové vzkazy.

Podle tiskové mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové ovšem majitel zdi – Suverénní řád maltézských rytířů/České velkopřevorství – podá na pachatele trestní oznámení (update z dnešního odpoledne: Řád po diskusi se skupinou trestní oznámení stáhl.) „Praha 1 sice proti sprejerství bojuje, ale Lennonova zeď má svoji symboliku. Je to takové sprejerství naruby,“ řekla Blažková. Ke zdi se pravidelně chodili dívat turisti, během výročí spojených s Johnem Lennonem se tu také scházívají hudebníci.

K obvinění se vyjádřila už i skupina výtvarníků, která se v projektu angažuje. „Zeď byla režimem několikrát přebarvena, nikdy však čistý nátěr nevydržel dlouho a její plocha se opět rychle začala proměňovat. Před 25 lety jedna velká totalitární zeď padla. Projektem Wall Is Over odkazujeme zejména k těmto událostem. Studenti uměleckých škol tímto vyjadřují vzpomínku k 17. listopadu a poskytují volný prostor novým vzkazům současné generace,“ píše skupina ve svém vyjádření. Koukněte na něj ve fotogalerii. (red)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit