Wall Is Over. Umělci přetřeli Lennonovu zeď na bílo

Redakce

Od včerejšího dne je konec Lennonovy zdi na Velkopřevorském náměstí v centru Prahy tak, jak ji známe. Stěnu, na níž lidé od sedmdesátých let  zapisovali vzkazy a básničky a která své jméno získala po smrti Johna Lennona v roce 1980, přemalovali na bílo členové umělecké skupiny Pražská služba. Nápis Wall Is Over parafrázuje název písně Lennona a jeho partnerky Yoko Ono (Happy XMas) War Is Over z roku 1971. Umělci celou věc chápou jako „poskytnutí prostoru k novým vzkazům současné generace“. Na zeď od rána přibývají nové vzkazy.

Podle tiskové mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové ovšem majitel zdi – Suverénní řád maltézských rytířů/České velkopřevorství – podá na pachatele trestní oznámení (update z dnešního odpoledne: Řád po diskusi se skupinou trestní oznámení stáhl.) „Praha 1 sice proti sprejerství bojuje, ale Lennonova zeď má svoji symboliku. Je to takové sprejerství naruby,“ řekla Blažková. Ke zdi se pravidelně chodili dívat turisti, během výročí spojených s Johnem Lennonem se tu také scházívají hudebníci.

K obvinění se vyjádřila už i skupina výtvarníků, která se v projektu angažuje. „Zeď byla režimem několikrát přebarvena, nikdy však čistý nátěr nevydržel dlouho a její plocha se opět rychle začala proměňovat. Před 25 lety jedna velká totalitární zeď padla. Projektem Wall Is Over odkazujeme zejména k těmto událostem. Studenti uměleckých škol tímto vyjadřují vzpomínku k 17. listopadu a poskytují volný prostor novým vzkazům současné generace,“ píše skupina ve svém vyjádření. Koukněte na něj ve fotogalerii. (red)