Well Well Well, Duffy kopíruje sama sebe

Jana-Moravcova

Očekávaná novinka Endlessly welšské zpěvačky Duffy nemá zrovna šťastnou startovní pozici. Po opěvovaném debutu Rockferry na něj i na talentovanou dívku upírá slechy takřka celý hudební svět. Endlessly ale bohužel nenabízí nic jiného než technicky dokonalou variaci na Rockferry. Škoda.

Křehká blondýnka s nezaměnitelným hlasem Duffy spojila na novince své síly s legendárním Albertem Hammondem, autorem hitů jako When I Need You nebo The Air That I Breathe. Duffy nejenže svěřila do jeho rukou produkci, ale v podstatě celou desku. Napsali ji totiž půl na půl. Společné dítko čítá deset tracků s celkovou stopáží jen něco přes půl hodinky. Délka by neměla vadit, konec konců méně je mnohdy více. A v případě Duffy, která stále jede na soulové retro vlně, by to mohlo platit dvojnásob.

Duffy si možná uvědomuje, že krátká stopáž je pro její novinku vysvobození z pekel, které by nutně následovalo, kdyby na desku přidala ještě jednu dvě skladby navíc. Nic proti retru, které už teď sice nefrčí jako v roce 2008, kdy na něm osobitá Welšanka postavila kariéru, ale čeho je moc, toho je příliš. Zvláště v případě, kdy Duffy nejen neustala v kopírování počinů legendárního vydavatelství Motown, ale nyní už vykrádá i sama sebe.

Příliš vysoko i na Duffy
Jako pilotní singl nasadila Duffy Well Well Well, skladbu typově podobnou známé Mercy (

, když ji  zabíjí výšky vlezlého ústředního popěvku.

http://www.youtube.com/watch?v=R6UwmJRkjBs

Proti dalším dynamickým kouskům s vtipem a energií (především skvělá My Boy

), kterou emocionálně přehrává. Jiné pomalé kousky ale dokáže prodat díky sofistikované kompozici a smyčcové lince (Hard For the Heart) či efektním zadním vokálům (Don´t Forsake Me). Zajímavá je také kytara v druhém singlu Endlessly; skladba díky ní sice ztrácí všudypřítomný retro nádech, ale i tak dost uspává.

http://www.youtube.com/watch?v=nTZEMdXB2Ho

V rytmických kouscích naopak Duffy dokáže talent rozvinout o trochu lépe. Díky rošťáckému nádechu Lovestruck (

) společně se zmíněnou My Boy dostává album alespoň v krátkých pasážích pozitivně taneční ráz. Celkově si tím ale body nevylepší. Jmenované taneční kousky by obstály samy za sebe, v rámci Endlessly se Duffy - Endlesslyale utopí v nudě balad.

Je škoda, že Duffy by svůj talent ráda rozvíjela v žánru, v němž už to nepůjde. Jak dlouho bude její fanoušky bavit tahle imitace starého dobrého černošského soulu?

Duffy – Endlessly
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 33:52
Seznam skladeb: My Boy, Too Hurt To Dance, Keeping My Baby, Well Well Well, Don’t Forsake Me, Endlessly, Breath Away, Lovestruck, Girl, Hard For The Heart

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit