White Lies: Na půl cesty mezi depkou a štěstím

Jana-Moravcova

Dva roky uplynuly jako voda a White Lies se za tu dobu usnesli, že úspěšný model netřeba zbytečně nabourávat. Na novoroční stůl přichází jejich druhé album s názvem Ritual. Obsah, který nabízí, je atmosférou podobný debutu To Lose My Life. I přesto nás baví.

Málokteré kapele se povede podobný majstrštyk, jakým se pyšní trojice mladíků z Velké Británie White Lies. Ač nenabídla absolutně nic nového, z jejího smrtelně temného debutu To Lose Your Life (recenze na Kouli: Dopřejte si geniální non-stop depresi s White Lies) šílely před dvěma lety nejen poblázněné puberťačky, ale i řada dospělých posluchačů.

Za dobu, která od vydání To Lose My Life uplynula, ušli White Lies po tvůrčí stránce kousek cesty. Od Joy Divison se na novince Ritual částečně posunuli k elektronickým experimentům, které přeci jen víc připomínají nejen Depeche Mode, ale třeba i Editors.

Svůj temný obchodní artikl si ale kapela střeží i na novince. Před necelým měsícem vyslala jako pilotní singl nadupanou skladbu Bigger Than Us, která se pevně drží původní depresivní linie.
Novinkou však je, že singl atmosféricky dotahuje už jen dvojice Strangers a Streetlights, kousky, které našly inspiraci v temných melodiích, jež nejlépe zúročí zastřený vokál Harryho McVeigha.

White Lies – Bigger Than Us

Pokud jste se s debutovým albem sžívali rychle a nejnovější singl vás nadchl stejně tak, pak vězte, že Ritual bude vyžadovat trošku více času a tolerance.

Najednou není jednoduché zvykat si na nestandardní a vcelku nevýrazně plynoucí kousky jako Piece & Quiet (

), které zní, jako když starší přehrávač žvejká pásku z kazety. Trpělivost ale přináší růže. Z Is Love se vyklube hravý, perfektní a gradující otvírák nejen desky, ale i koncertu.

Schizofrenní atmosféra je to, co z White Lies dělá jednu z nejvíc sexy kapel současnosti. Pokud nerozumíte textům, potom nevíte, jestli mají plnou pusu lásky, nebo smrti. Orientujete se pocitově. Co taková roztahaná Turn the Bells nebo Bad Love (

), která dostala z temnoty White Lies snad nejmenší porci?

White Lies – Turn the Bells

http://www.youtube.com/watch?v=8Xhranq6F3c

Basák a textař Charlese Cave navíc nově přetřásá nejen smutná témata, ale právě i lásku, k zahození nejsou ani nesmělé pokusy o zmíněné elektronické experimentování. Třeba taková Holy Ghost (

) by mohla být žhavým kandidátem nejen na další singl.

Ritual od White Lies potřebují uležet jako vánoční perníčky. Voní hezky, a jíst už se taky dají. Po dalších deseti otočení v přehrávači cédéčko dostane zase jinou chuť. Ritual - White LiesOtázkou ale je, jestli se na to bude chtít posluchačům čekat.
Ritual není žádný průšvih, ale pecka jako debut To Lose My Life také ne.
Že by přechodník mezi skvělými White Lies z roku 2009 a něčím novým, na co se můžeme těšit za další dva roky?

White Lies – Ritual
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 49:39
Seznam skladeb: Is Love, Strangers, Bigger Than Us, Peace & Quiet, Streetlights, Holy Ghost, Turn the Bells, The Power & the Glory, Bad Love, Come Down

 

Témata:,