Woman + Country = klidné country od syna Boba Dylana

Jiri-Vanek

Jakob Dylan, nejmladší syn Boba Dylana, vydává své druhé sólové album Woman + Country. Jak zní? Jako kombinace Johnnyho Cashe, otce Dylana a Leonarda Cohena. Jakob na desce ukazuje solidně odvedené řemeslo a inspiraci u mistrů oboru, o nikterak zásadní nahrávku se ale nejedná.

Jakob Dylan se na svojí novince Woman + Country vrací ke spolupráci s T Bone Burnettem, který v roce 1996 produkoval domovské Dylanově kapele The Wallflowers nejúspěšnější album Bringing Down the Horse.
Výsledkem letošní spolupráce je deska, která se většinu času nese v rytmu líného country a blues se všemi rekvizitami, které jsou k takovému mixu potřeba. Takže drnkavé banjo, naříkající steel kytara a lkající housle, občas nějaký ten dechový funébr marš, co zní jako z New Orleans. Jakob Dylan do toho napůl zpívá, napůl svým klidným hlasem vypravuje.

Poslechněte si Jakoba Dylana v Lettermanově show

http://www.youtube.com/watch?v=ueRW-U3PPeM

Nikoliv nadčasová deska, spíš zaměnitelná
Produkce alba je perfektní (hodně jí dodávají skvělé doprovodné vokály Neko Case a Kelly Hogan), horší už je to se samotnými písničkami. Většina z nich na první poslech sice neurazí, ale ani nikterak výrazně nezaujme. Womem + CountryVýjimkou není ani úvodní singl Nothing But the Whole World Again.
Přesto má album svoje skvosty – línou We Don’t Live Here Anymore, rychlejší Everybody’s Hurting a hlavně závěrečnou Standing Eight Count, kde se v Dylanově hlase konečně objeví trocha vzrušení.

Poslechněte si ukázku ze Standing Eight Count

Jakob Dylan na Woman + Country rozhodně kašle na moderní trendy; kdyby tahle deska vznikla kdykoliv v posledních padesáti letech, nezněla by výrazně jinak. Ve zpěvákově případě ale nejde o znak nadčasovosti, jako spíš zaměnitelnosti. Vezměte prostě hodně z Johnnyho Cashe, přidejte něco z Boba Dylana v jeho country období, řízněte to nějakým tím Leonardem Cohenem a dostanete Woman + Country.

Poslechněte si Jakoba Dylana na YouRadiu

Jakob Dylan se tak na svém novém ukazuje jako slušný muzikant, písničkářských kvalit svého otce ovšem nikdy nedosáhne. Což už ale asi vědí všichni, a nejlépe on sám.

Jakob Dylan: Woman + Country
Vydavatelství: Columbia
Skladby: Nothing But the Whole World Again, Down On Our Own Shield, Lend a Hand, We Don’t Live Here Anymore, Everybody’s Hurting, Yonder Come the Blues, Holy Rollers for Love, Truth for a Truth, They’ve Trapped Us Boys, Smile When You Call Me That, Standing Eight Count
Stopáž: 42:46