World Press Photo vyhrál ankarský atentátník – fotografie, která sděluje víc, než se zdá

To se dalo čekat - World Press Photo vyhrála fotografie atentátníka z Ankary. Působivý snímek jste určitě viděli, jeho předností ale zdaleka není jen to, že zachycuje důležitou událost. To, že vůbec vznikl a bleskově obletěl svět, totiž vypovídá mnohé o současné době.

Tato soutěž již byla ukončena.

Prestižní fotografickou soutěž World Press Photo za rok 2016 vyhrál snímek tureckého vraha ruského velvyslance v Ankaře. Autorem záběru je fotograf agentury AP Burhan Ozbilici. 

Ve chvíli, kdy turecký policista začal 19. prosince v galerii turecké metropole střílet na ambasadora Andreje Karlova, se všichni přítomní skrývali a báli o život. Turecký fotograf zariskoval a nafotil sérii snímků, kterou nazval Vražda v Turecku.

Karlova zabil na vernisáži v ankarské galerii policista Mevlüt Mert Altintaş, který naznačil bezprostředně po činu, že šlo o pomstu za bombardování a dobytí severosyrského města Aleppo. Poté ho turecká policie zastřelila.

Nutno říct, že snímek si cenu maximálně zasloužil. Kromě toho, že zachycuje skutečně mrazivý moment atentátu, je na něm důležitá ještě jedna věc. Kolikrát jste v případě teroristického útoku zažili, že by se ostrá a kvalitní fotografie pachatele objevila během několika minut na internetu? Právě to totiž vypovídá o současné zrychlené, virtuální době, kdy nic nezůstává skryto.

Díky tomu se Altintaşova podobenka zapíše do dějin fotografie. Byl vybrán z více než 80 tisíc fotografií, které do soutěže poslalo 5034 fotografů ze 125 zemí.

Z výsledků WPP se můžou radovat i Češi. V kategorii Sportovní reportáže byl oceněn český fotograf Michael Hanke.

Nejzajímavější fotky z The Siena International Photo Contest

Fotografie, které vyhrály Pulitzerovu cenu a šokovaly svět