Wrestle and flow


Po čtyřech letech vydal slovenský rapper Čistychov další sólovou desku, na jejím křtu v pražském klubu Retro se objevil v kapuci podobné masce wrestlingového bojovníka. Spolu s ním vystoupilo několik hostů, dokonce i jeden neplánovaný. Zatímco v Americe může být hip hop plný sebejistých gangsterů a pasáků, jejichž rap teče jako med, tedy „hustle and flow“, u nás je to trochu jiný boj a hlavně hledání.

Publikum na křest Posledného dobermana připravoval DJ Lu2. Namixoval hitparádami prověřený veselý hip hop, ovšem bylo možno zaznamenat i jeden abnormální jev. Mezi mixovanými písněmi se objevila také Eye of a Tigerz filmu Rocky IV. Technicky zajímavý mix, ale až na pár výjimek výběr písní, že by psa na parket nevyhnal.

Opravdová párty začala až chvíli po půlnoci, kdy už byly v klubu asi tři stovky lidí. Z beden se ozval sampl z písně I Love Rock`n`Roll. Na pódium vletěl Orion a nečekaně také jeho současný bratr v rapu James Cole. Prvního prosince vydala tato dvojka album Orikoule, na kterém s nimi spolupracoval například i Roman Holý nebo Otto Klempíř z J.A.R., takže publikum jejich společné vystoupení patřičně ocenilo. Při skandování si přítomní důkladně zopakovali jména obou rapperů i jméno hlavního města. Beaty ve stylu Jazze Pha a hyphy hip hopu přešly až k skákavému funky a písni Afterparty, která v sobě má něco zábavně úchylného. Vzkaz „je mi jedno, jaké beaty hrajou“ z úst mazáků české hip hopové scény potěšil. James Cole vyloudil i pár fistulí a Orion pozval na 6.února, kdy budou křtít své společné album Orikoule.

Povzbuzováním a svižnými mixy chtěl rozdovádět publikum ještě víc DJ Cut Dem. „Yo, wus up party people,“ problematizuje a míchne I Got the Power od Snap a Fatmana Scoopa.

Pak už se objevuje Mišo Biely, rapper, zpěvák i muzikant, který spolupracoval s Čistychovem na nové desce Posledný doberman. Nebyl jediný, na desce hostoval také Tony Touch z USA, Duane Flames z Anglie a zpěvačka Dannie původem z Řecka, která měla být také hostem tohoto křtu.

Čistychov feat. Dannie, Tina, Orion – Vaša

http://www.youtube.com/watch?v=atbSfuzsYyg

Po chvilce už na pódium vyrazí Mišo i Čistychov. Ten strhne kapuci zapnutou přes obličej a rozjedou píseň Posledný doberman. Z pódia šlehá energie a fanoušci mají opravdu „ruky hore“. Ve čtyřech dají písničku Slečky, dívky z repertoáru Oriona a Jamese Cola. Čistychov nabádá, abychom nezapomněli, odkud jsme, on je z Petržalky, a to je na slovenské scéně pojem. Dvojka Biely a Čisty vystoupají nad pódium ve stylu reggae. Nejvíce publikum rozdovádí hitovka Každý do ma pozná, ke které vznikl i klip ve stylu klasické plážové party s motorovým člunem. Prý je to prostě o nich, prohlásil v jednom rozhovoru Čistychov. Mišo Biely si i zazpívá a unikne tak klišé středoevropských rapperů. Dvojka předvádí ostrý rap, ale dokonce zazní i hudební podklady ve stylu samby a trochu funky. Nakonec přijde i zpěvačka Dannie ze skupiny Sixin a společně dají píseň Už nemám Tebou sny i hit Vaša, ke kterému byl také natočen klip. Orion se už ale neobjeví.

Čistychov feat. Mišo Biely – Každý do ma pozná

Nezbývá než pokřtít nové CD, a to co nejoriginálněji, takže Mišo Biely rozjede beatbox a plivne přímo na disk, pak i DJ Cut Dem… A je pokřtěno, CD letí mezi fanoušky – je to boj! Ale vypadá to, že i středoevropský hip hop se postupně začíná otevírat i dalším vlivům.

Čistychov – křest albaPosledný doberman
20.12. 2009, Retro Music Hall, Praha

www.myspace.com/cistychowmusic

Filmový tip:
Hustle and Flow – film Craiga Brewera, nejen o hip hopu, oceněný na filmovém festivalu Sun Dance.