WWW: Takhle bodá atomová včela

Hana-Slivova

Spolu s graficky dokonalou soubornou knihou textů vydává hiphopová legenda WWW třetí album Atomová včela. WWW na ní pracují s podobnou tenzí a atmosférou paniky jako na předchozích deskách Neurobeat a Tance sekyr, Typltovy texty z ní ale ční ještě ostřeji než kdykoliv dřív.

Na přelomu jara a léta vyšly v krátkých rozestupech desky tří nejzajímavějších českých hiphopových interpretů. Zatímco Vladimir 518 na svém Idiotovi vykročil z aktuální role autora zajímavých textů o vizuální kultuře a architektuře (Kmeny, Město = Médium) a nechal za sebe rapovat pudy, KatoPrago Union na novince Vážná Hudba rozmnožuje rodinu slovních hříček a opět dokazuje, že jeho pestrá práce s češtinou patří do učebnic. Apokalyptický výraz, načatý alby Neurobeat (2006) a Tanec sekyr (2009), na desce Atomová včela posouvá a cizeluje také pražská kapela WWW, ze všech tří jmenovaných souborů dnes nejméně hiphopová.  

Poslechněte si Vladimira 518, Prago Union i WWW v Youradiu

Novinku vydala na labelu Bigg Boss Vladimira 518 a v intencích jeho mezižánrového smýšlení ji doplnila unikátní designovou publikací se souborem všech textů, fotografiemi a obrazy textaře WWW Lubomíra Typlta. Na obálku kapela použila portrét chlapce od fotografa Ivana Pinkavy. „Že se jeho výraz tak podobá vyznění naší hudby, je až zarážející. Proto fotku všichni jednoznačně vybrali,“ říká v rozhovoru pro Kouli Typlt o obličeji, který odráží dětskou čistotu i dospělý neklid.  

Také Typlt je, stejně jako Pinkava, výtvarník, jeho soubornou výstavu uvedla loni v létě Galerie hlavního města Prahy. V Typltových obrazech a textech pro WWW lze docela dobře najít souvislost: tenze, pohyb, podprahové neštěstí. Stejně tak je pro jeho rukopis typická samozřejmost, s níž svoje lehce surreálné obrazy divákovi/posluchači předkládá; ať už jde o plátna se zmnoženými postavami, anebo o syrové texty: zvykl jsem si na tu moji/k zemi padlou siluetu/ležela mi u nohou/šlapal jsem jí na paty/ležela mi u nohou/asi v těch místech/co teď ležíš ty.

V kombinaci s hudbou kolegy Ondřeje Anděry alias Sifona se ale Typlt pod hlavičkou Atomové včely pohybuje v dalším emocionálním levelu. Anděra plive a střílí jeho texty snad ještě koncentrovaněji, než tomu bylo na předchozích albech; jako kdyby měl místo pusy žihadlo, skrz které musí sdělení dostat na první pokus pod posluchačovu kůži.

Jednotný klíč, podle kterého posluchač příběhy Atomové včely, neexistuje. Ostatně, jak Anděra deklamuje v tracku Na dostřel: Má tvář má tisíc očí, ale jen jedna ústa a ta mlčí. WWW zkrátka nenabízí žádná jasná rozuzlení, silou tisícovky očí a beatů situace hlavně rozehrávají.

http://www.youtube.com/watch?v=5-8U9x7CkYE

Jednou je to drum´n´bassový duet Anděry s manželkou Milesou, jejíž odosobněná chladná čeština dodává Sněhurce další strašidelný rozměr: Prostoupil jsem kouřem/prostoupil jsem smradem/chceš znát moje triky/šel jsem vždycky zadem/když se nám nedaří nic postavit/pojďme aspoň něco zbourat, podruhé kafkovský dialog v Atomová včelanetypicky melodické Ne: Ne my se určitě neznáme/ I vaše jméno je mi neznámé/vaši tvář jsem nikdy neviděl/nikdy jsem o vás ani neslyšel/tak to se vám moc omlouvám/já se taky špatně znám/ani já jsem o sobě nikdy neslyšel/ale těšilo mě/no abych teda asi šel.

V kontextu takových příběhů pak možná trochu přebytečně působí odsekávaný jednoslovný Čtverec nebo divadelní předělávka Máje Karla Hynka Máchy (i když je fakt, že romantická poetika s temnou hudbou Anděry a spol. dobře kontrastujte).

Ve světě WWW i tentokrát všechno tepe a neuspořádaně do sebe naráží. Atomová včela zalétla do krajů hutnější elektroniky, jako kdyby se ti, kteří ji rozhýbali, rozhodli, že příště zhudební fyzikální Brownovou teorii o pohybu částic. I napotřetí je to emočně náročný, ale zajímavý poslech. Anebo spíš zajímavá podívaná?  

WWW – Atomová včela
Vydavatelství: Big Boss
Celkový čas: 64:51
Seznam skladeb: Auto, Stín, Sněhurka, Čtverec, Ne, Máj, Mé tělo roste, Opera v Sydney, Procházka, Anděl, Spící robot, Pikola, Orel, Atomová včela, Kleště, Na dostřel