Xavier Baumaxa jde do kina, vznikl o něm dokument

Redakce

Svérázný písničkář Xavier Baumaxa a jeho kamarád a básník EM Rudenko jsou objekty dokumentu EM a On režiséra Vladimíra Michálka. Na snímku, který je součástí projektu Česká radost v českých kinech, pracoval režisér dva roky. Do kin vstupuje 3. listopadu 2011.

EM a On zachycuje Baumaxu v malých prostorech i na velkých festivalech. Vidíme jej na cestách mezi koncerty, na přejezdech z jednoho bizarního místa na druhé, na malém festivalu vesnických deathmetalových skupin v Červeném Hrádku u Dačic nebo na utajované svatbě divadelníků v lesích u Telče. Michálek Baumaxu ukazuje jako člověka, jenž se snaží svobodně pohybovat po světě, žertuje na hranici vkusu a vysmívá se celebritám.

Šestatřicetiletý Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, vystudoval češtinu a angličtinu. V lidušce se naučil na kytaru, ve čtrnácti založil první kapelu Prach. Než se vydal na sólovou dráhu, působil v kapelách V.M.H. a Faulnamusic.
EM Rudenko  je údajně nonkonformní ukrajinský básník, který se v Česku živí jako pomocný stavební dělník. Podle kritiků navazuje na Egona Bondyho.

Projekt Česká radost v českých kinech, do něhož se od 3. listopadu do 21. prosince zapojí 17 biografů ve čtrnácti městech, představí pětici nových dokumentů domácích autorů. (sli)