Xavier Baumaxa jde do kina, vznikl o něm dokument

Redakce

Svérázný písničkář Xavier Baumaxa a jeho kamarád a básník EM Rudenko jsou objekty dokumentu EM a On režiséra Vladimíra Michálka. Na snímku, který je součástí projektu Česká radost v českých kinech, pracoval režisér dva roky. Do kin vstupuje 3. listopadu 2011.

EM a On zachycuje Baumaxu v malých prostorech i na velkých festivalech. Vidíme jej na cestách mezi koncerty, na přejezdech z jednoho bizarního místa na druhé, na malém festivalu vesnických deathmetalových skupin v Červeném Hrádku u Dačic nebo na utajované svatbě divadelníků v lesích u Telče. Michálek Baumaxu ukazuje jako člověka, jenž se snaží svobodně pohybovat po světě, žertuje na hranici vkusu a vysmívá se celebritám.

Šestatřicetiletý Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, vystudoval češtinu a angličtinu. V lidušce se naučil na kytaru, ve čtrnácti založil první kapelu Prach. Než se vydal na sólovou dráhu, působil v kapelách V.M.H. a Faulnamusic.
EM Rudenko  je údajně nonkonformní ukrajinský básník, který se v Česku živí jako pomocný stavební dělník. Podle kritiků navazuje na Egona Bondyho.

Projekt Česká radost v českých kinech, do něhož se od 3. listopadu do 21. prosince zapojí 17 biografů ve čtrnácti městech, představí pětici nových dokumentů domácích autorů. (sli)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit