Yellowcard: Bez Ocean Avenue bychom tu dnes nebyli

martin-wipplinger

Američtí poppunkeři Yellowcard jedou 7. 11. do klubu Roxy oslavit deset let od vzniku klíčové desky Ocean Avenue. S sebou vezou akustické verze skladeb, které budou tvořit kostru čtvrtečního koncertu. Ale nebojte, o pořádný večírek nepřijede. Yellowcard k němu totiž doslova vyzývají: "Nebudeme se zlobit, když si pořádně zatancujete a proběhne nějaký ten crowdsurfing."

Jak velou roli pro Yellowcard vlastně deska Ocean Avenue hraje?
Bez Ocean Avenue bychom dnes pravděpodobně nedělali tenhle rozhovor. Ta deska nás dotáhla tam, kam bychom se, nebýt jí, nikdy nepodívali. Bez ní bychom neudělali takovou hudební kariéru.

Album posloužilo jako soundtrack dospívání celé jedné generace. Splnilo podle vás účel?
Myslím, že vyšlo v pravý čas. V létě 2003 šla ven deska, v létě 2004 pak skladba Ocean Avenue jako singl. Celé to tedy bylo něco jako letní hymna.

Jak vás napadlo vypadat k desátým narozeninám desky její akustickou verzi?
Přemýšleli jsme, jak desáté výročí alba oslavit. Napadlo nás, že natočíme akustické verze a pojedeme pak turné, kde si akustické aranže naživo vyzkoušíme.

Změnila se pro vás nějak atmosféra písniček? Díváte se na ně optikou nových životních zkušeností jinak?
Jo, některé písničky pro nás mají trochu jiný význam než dřív. Ale jiné zase vnímáme úplně stejně jako tehdy, když jsme je psali. V mnoha písních té doby se odráží naše láska ke kapele jako takové. A my s kapelou pořád hrajeme moc rádi, takže v tom se nic nemění.

Poslechněte si Yellowcard v Youradiu

S Ocean Avenue jezdíte po celém světě. Jak to jde?
Říkáme si, že je to asi zatím to nejlepší, co se nám v kariéře povedlo. Je skvělé vidět, že Ocean Avenue je pro tolik fandů tak moc důležitá. Když ji hrajeme od začátku do konce, daří se nám na fanoušky skvěle napojit.

V Praze jste hráli před dvěma lety. Jak se letošní a tehdejší koncert bude lišit?
V první řadě tento koncert bude akustický. Přehrajeme celou akustickou desku Ocean Avenue a na konce přidáme ještě nějaké další skladby. Nevadilo by nám, kdybyste tancovali a pustili se do crowdsurfingu.

Letos na podzim vyšla dvě další alba s vaší účastí: vzpomínkové CD zesnulému Tony Slyovi (zpěvák punkové kapely No Use For a Name, který zemřel ve spánku ve věku 41 let) a vánoční deska Punk Goes Christmas. Musela to být zvláštní zkušenost, přepnout z jedné emoce do druhé…
Obě písničky jsou coververze. Already Won je z Tonyho sólovky 12 Song Program. Tony na nás měl velký vliv a nahrát tu písničku – kterou nám mimochodem vybral Fat Mike z NOFX, což je pro nás velká pocta – pro nás bylo emocionálně dost náročné. Na vánoční kompilaci jsme pak přispěli coververzí Christmas Lights od Coldplay, což byla legrace. Klavírní party jsme předělali pro kytaru a výsledek je podle nás docela super.

Chystáte už teď vlastní novou desku?
Teď ne. Na nových věcech začneme pracovat příští rok.

Témata: