Yoko Ono o Lady Gaga: „Je to největší umělkyně“. A dala jí cenu

Redakce

Yoko Ono, vdova po Johnu Lennonovi, v úterý v Reykjavíku vyznamenala americkou zpěvačku Lady Gaga mírovou cenou LennonOno. Poblíž islandské metropole také ve vzpomínce na Lennona, který se narodil před 72 lety, znovu rozsvítila "mírovou věž".

Lady Gaga, kterou Ono podle agentury DPA označila za "největší žijící umělkyni dneška", cenu obdržela zejména za své nasazení v boji za práva homosexuálů. Při převzetí ocenění se nechala slyšet, že finanční odměnu s ním spojenou daruje na projekty pro mladistvé infikované virem HIV.

Poslechněte si Lady Gaga a Johna Lennona v YouRadiu

Vedle Lady Gaga dostal cenu také americký spisovatel John Perkins, jenž bojuje proti korupci. Posmrtně byla oceněna i americká mírová aktivistka Rachel Corrieová, kterou v roce 2003 přejel izraelský vojenský buldozer, a britsko-americký novinář a známý ateista Christopher Hitchens, jenž zemřel loni na rakovinu.

Již dříve dostala v nepřítomnosti cenu ruská punková skupina Pussy Riot, s jejímiž třemi členkami dnes v Moskvě začíná odvolací soud proti dvouletému trestu za punkovou modlitbu v moskevském chrámu Krista Spasitele. (sli)