Z Marpa se stal chlápek s názorem, Gipsy.cz bojuje s texty

KatarínaStraková

Radek Banga alias Gipsy.cz a Ota Petřina alias Marpo nedávno vydali nová alba. Oba jsou chytří a jejich texty mívají pointu. O obou se mluví jako o rapperech, i když z opačných pólů žánru. Jak se jejich desky povedly?

Radek Banga alias Gipsy.cz na nahrávce UpGrade tradičně představuje svůj trademark: cikánský rap, ve kterém znějí housle, romské texty a kde akordeon často klouže k čardášovým rytmům. Petřina alias Marpo je proti Gipsymu hudebně stravitelnější, popovější. Díky pianu zní jeho pátá řadovka Riot melodičtěji a líbivěji, přitom ale není prvoplánová.

Poslechněte si Marpa v Yoruadiu
Poslechněte si Gipsyho v Youradiu

Marpo na novince dospěl. Na Riotu (místy až zbytečně) agresivně rappuje o životě pracujícího člověk a táty od rodiny, mluví o snaze vybudovat si vlastním úsilím kariéru. Nefňuká nad tím, že se o něj nikdo nepostará, naopak vyjadřuje jistotu, že za vlastním štěstím si stojí sám. V tom je Riot vlastně docela motivující deska.

http://www.youtube.com/watch?v=VFZ7Ta106F4

Marpův postoj ke světu asi nejlépe ilustruje song Hollywood, kde se strefuje do popkulturních hvězdiček, produktů Superstar, VyVolených či Miss, zkrátka do těch, kteří chtěj bejt slavný, nakonec nemaj nic, musej proto kouřit dicks. Český Hollywood, jak Marpo nazývá tuzemskou bulvární scénu, je podle něj světem iluzí, kde jde hlavně o to najít Koktu, kterej mě zajistí.

Pokud je Marpo v rámci státu kritický k lidem „dole“, je proti tomu Radek Banga útočnější k „těm nahoře“, kteří mohou za bídný život společnosti. Gipsyho UpGrade funguje jako mnohem niternější zpověď, která je někdy snad až zbytečně ofenzívní.

Albu navíc chybí písničky, které by se posluchači snadněji vepsaly do paměti; třeba víc takových, jako jsou Vlasy pode mnou, což je navzdory krkolomnému textu vlastně docela hit. Texty jsou na Bangově novince obecně největší problém, čímž Gipsy.cz dávají krásný příklad dvojího metru. Kdyby podobné verše zařadil na svou studiovku třeba Rytmus, byl by to důvod k oslavám. Jenže v momentě, kdy autor jedněch z nejlepších textů na deskách Lucie Bílé či Karla Gotta vyplodí slova typu „život běží jako Lola, vždycky jede před tebou“ anebo „každičkou vteřinu bych chtěl s tebou být, jenže ty musíš jít, musíš taky trochu žít“, přichází zklamání. O moc lepší to není ani v písničce Žigulik s násilně lámanými verši: Ten tvůj Marpo-Riotžigulík, to je more auto, byl tvůj šest let, neboj, chápu to. Jestli to měla být nostalgie nebo snad ironie, není ze skladby ani trochu cítit.

Je to škoda. Radek Banga patří dlouhodobě k jedněm z nejzajímavějších českých textařů, obrazy na desce UpGrade se mu ale tentokrát moc nepovedly. Na rozdíl od dříve průměrného Marpa, z něhož se na Riotu vyklubal dospělý chlápek s názorem.

Marpo – Riot
Vydavatelství:
PVP Label
Celkový čas: 37:31
Seznam skladeb: Prologue, Celej Blokk, Tak Kdo, Zavři Hubu pt.2, Bylo Toho Dost, Hollywood, Moment, Milost, PRAvidla,
Gipsy.cz - UpGradeEmma, Epilogue
Hodnocení: 75%

Gipsy.cz – UpGrade
Vydavatelství:
Bangatone
Celkový čas: 40:57
Seznam skladeb:  Inro, UpGrade, Žigulik, Mafioso, Odraz v očích, Mangav šun, Týpek z náměstí, Vlasy pode mnou, Halo?, Tiro šukar asaviben, Gypsy tango, Maro, Pád Fenie (Prelude), In Memory of Erno, Mrtvá nevěsta, Outro

Hodnocení: 60%

 

Témata: