Z Vypsané fixy svítí Čtyři slunce

Jiri-Vanek

Ani ne půl roku po šesté studiové desce Detaily přichází pardubická Vypsaná fixa s novou nahrávkou. Je jí EP Čtyři slunce, které obsahuje písničky vzniklé pro stejnojmenný film Bohdana Slámy. Příjemných pět skladeb představuje průřez polohami Fixy, které známe už z předchozích desek, ovšem přináší jednu z nejkrásnějších fixích písniček - titulní Čtyři slunce.

Je to soundtrack, není to soundtrack? Z pěti písniček EP Vypsané fixy k filmu Bohdana Slámy Čtyři slunce zazní ve filmu jediná, titulní Čtyři slunce. V šesté, bonusové skladbě Potřebuju klid se pak objeví filmový monolog Karla Rodena podkreslený filmovou hudbou, které je ve filmu použitá na jiném místě; nic proti tomu, systém “music from and inspired by a motion picture” se občas používá. Otázkou pak ale zůstává, proč jsou jednotlivé skladby uvozovány úryvky z filmu.

Třeba blahé paměti u Samotářů to fungovalo skvěle, jenže tam šlo o zábavné hlášky. Tady nikterak zásadní úryvky působí samoúčelně a zbytečně.

Škoda, že místo nich není na EP přímo filmová hudba; tou jsou nejrůznější instrumentální variace na písničky z desky. (Dodejme ještě, že ve filmu kromě Čtyř sluncí zazní ještě několik úryvků písniček od skupin E!E, N.V.Ú. a Totální nasazení a Mozartovo Ave Verum Corpus, jehož kousíček přezpívaný Jaroslavem Pleslem EP otevírá.) Zůstává tak pět nových skladeb, respektive čtyři nové a jedna postarší – kousek Benzínky se totiž objevil v bonusech na fixím DVD Před náma jedeme my.

http://www.youtube.com/watch?v=qNOUrjXOA5s

Poslední tři velké desky natáčela Fixa s producentem Dušanem Neuwerthem, který se významným způsobem podílel na zjemnění zvuku kapely. Neuwerth tentokrát pod nahrávkou podepsán není, písničky se tak syrovostí a garážovostí trochu víc přibližují prvním třem albům, byť třeba úvodní Fogiho mantra je zjemněna cinkáním zvonků, Benzínka zase skřípavým elektronickým beatem.

Za osmnáct let hraní už Fixa ví, v jakých polohách je nejsilnější, takže písničky na EP Čtyři slunce jsou v podstatě sázka na jistotu. Byť má pardubická kapela svůj standard nastavený poměrně vysoko, úvodní kvarteto písní v člověku zanechává pocit již slyšeného.

Vypsaná fixa - Čtyři slunceTo naštěstí bohatě vynahrazuje zmíněná titulní píseň Čtyři slunce – jedna z nejlepších písniček, které kdy Fixa nahrála. Ta skvěle funguje i ve filmu samotném. Je to v podstatě to jediné, co v depresivním Slámově filmu dává nějakou naději, a dává smysl i desce jako takové.

Vypsaná fixa – Čtyři slunce
Vydavatel: Sony Music
Celkový čas: 21:53
Skladby: Ave, Fogiho mantra, Se za mě stydíš?, Bolesti, Ses posral, benzínka, Pojeď se mnou, Cesta, Cejtíš to?, Čtyři slunce, Potřebuju klid

Témata:,
swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit