Začal karlovarský festival, Mel Gibson je na místě

Redakce

Americký herec a režisér Mel Gibson přijel dnes do Karlových Varů. Večer převezme na zahajovacím večeru 49. mezinárodního filmového festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Na Gibsona čekaly desítky fanoušků, jeho účast ale nevyvolává jen pozitivní reakce. Například Federaci českých židovských obcí znepokojuje jeho deset let starý režisérský počin Umučení Krista, který představuje židy jako zlé a krvelačné bytosti. Udělením ceny podle nich festival dává prostor antisemitským názorům. Vedení festivalu názor respektuje, hodnotí však výhradně Gibsonovu filmařskou kariéru.

http://www.youtube.com/watch?v=4Aif1qEB_JU
 
Na festival Gibson přijel z Nového Mexika, kde právě natáčí film. V sobotu pozdě večer uvede ve Velkém sále Thermalu svůj poslední režisérský opus, mystické drama Apocalypto z roku 2006, které je ztvárněním záhady zániku starobylé říše Mayů. Filmové fanoušky má pozdravit už dnes před půlnocí v karlovarském Letním kině, kde uvede kultovní film Šílený Max z roku 1979. Role v něm ho proslavila.

Mel Gibson se narodil v USA, jako dvanáctiletý se s rodiči přestěhoval do Austrálie, kde později vystudoval na univerzitě v Sydney herectví a začínal divadelními rolemi. V polovině 90. let produkoval, režíroval a vytvořil hlavní úlohu v historickém dramatu Statečné srdce. Z deseti nominací snímek dostal pět Oscarů. Účinkoval také ve filmech Million Dollar Hotel nebo v akčním filmu Údolí stínů.

V roce 2004 se vrátil k režii kontroverzním velkofilmem Umučení Krista, který získal tři oscarové nominace. Na plátně ho české publikum uvidí od 14. srpna v akční komedii The Expendables: Postradatelní 3. (red)