Začíná pátý SIGNAL festival. Představí dvacet instalací z deseti zemí světa

mim

Festival světla SIGNAL začíná ve čtvrtek 12. 10. slavnostním zahájením na náměstí Míru. SIGNAL bude stejně jako v minulých letech trvat 4 večery, až do neděle 15. 10. vždy od 19:00 do půlnoci budou moci lidé zažít pražské ulice oživlé světlem a uměním. Na dvou trasách je čeká 20 instalací od umělců z celého světa.

Letošní SIGNAL se bude rozprostírat po trase Centrum, která zasáhne Kampu, Staré Město i Nové Město, až po trasu Vinohrady zahrnující lokality na Praze 2 a 3. V centru se lidé mohou těšit na 3D videomapping na Tyršově domě od barcelonského tvůrce Filipa Rocy, kouzelné výjevy, které na zdi v Cihelné vytvoří Fred Penelle a Yannick Jacquet z vizuálního labelu Antivj nebo působivý 35metrový tunel ovládaný světlem od španělských Playmodes. Součástí trasy Centrum je i Galerijní zóna SIGNAL festivalu, která ve vnitřních prostorách paláce U Stýblů, Colloredo-Mansfeldského paláce, DUP39 a Zrcadlové kaple Klementina ukáže divákům fascinující site-specific instalace, které promění dané lokace.

Trasa Vinohrady začíná na, pro festival již klasické lokaci, náměstí Míru. Na překvapivý videomapping od francouzského umělce Yanna Nguemy se lidé mohou přijít podívat od 19:00 každou čtvrt hodinu. Každý večer ve 23:00 navíc ku příležitosti narozenin SIGNAL festivalu kostel sv. Ludmily ožije všemi pěti videomappingy, které se za historii akce na fasádě kostela objevily.

Klidnější a kratší trasa Vinohrady, kterou je možné projít za hodinu a půl, nabízí například i vizuálně silnou instalaci od skupiny SPAM, tvořenou Vladimirem 518 a Davidem Vrbíkem, nebo „světelný prales“ od britských Squidsoup. Instalace SIGNAL festivalu jsou jako obvykle z většiny zdarma. Vstupné je třeba zaplatit při vstupu k 3D videomappingu, kde výměnou za 50 Kč lidé dostanou jako vstupenku 3D brýle, a i do Galerijní zóny SIGNAL festivalu. S páskou za 100 Kč je možné vstoupit do všech čtyř částí zóny.

SIGNAL festival si i letos pro návštěvníky připravil kromě hlavního programu program doprovodný. Dominuje mu dvoudenní Transmit festival. Festival vzdělávací platformy Transmit nabídne přednášky s festivalovými umělci i dalšími osobnostmi oboru, audiovizuální performance i hudební koncerty. 12. 10. se lidé mohou jít podívat na vizuální performanci umělce Hynka Alta a studentů uměleckých škol k údolí Botiče.

Na trase festivalu na návštěvníky čekají nové občerstvovací zóny. Stánky a foodtrucky nabídnou široký výběr kvalitního jídla, v barech na návštěvníky čeká výběr z nealka i alka včetně piva.

V sadech Svatopluka Čecha na ně čeká i velká odpočinková zóna s jídlem, pitím a suvenýry. Na náměstí Míru, náměstí Republiky a Jungmannově náměstí jsou od čtvrtka od 13:00, v sadech Svatopluka Čecha pak od 18:00, v provozu festivalové infopointy, kde si lidé budou moci zakoupit suvenýry a festivalovou mapu. Mapa v papírové podobě bude k zakoupení i u každé instalace u festivalových dobrovolníků, její cena je 30 Kč.

Mapa je k dispozici i v rámci aplikace SIGNAL festival 2017, která je dostupná pro iOS a Android. Aplikace obsahuje kompletní program i doprovodný program festivalu, užitečné informace a novinky. Samotnou mapu je možné v aplikaci dokoupit za 29 Kč. Zakoupením mapy návštěvníci přispívají na další existenci SIGNAL festivalu.

videomapping