Zadumaná Ondine přichází z moře

Eva-Slesingerova

Věříte na mořské panny a jiné pohádkové bytosti z vodního světa? Máte rádi klid, severskou hudbu a počasí pod mrakem? Pokud ano, Ondine bude film podle vašeho gusta. Jen si dejte pozor, ať u něj neusnete.

Irský rybář Syracuse vyloví jednoho dne z moře krásnou neznámou ženu, která tají svou minulost. Žena si nechá říkat Ondine („ta, která přichází z moře“). V její přítomnosti se dějí zvláštní věci; Syrakusovi pomůže díky záhadnému zpěvu nachytat velké množství ryb a postupně si získá srdce jeho i nemocné dcery Annie, jíž selhávají ledviny. Annie si myslí, že Ondine je kouzelnou mořskou vílou, Ondineale přišla opravdu z hlubin a dokáže ji rybářova láska udržet na irské pevnině?

Nuda po čtvrt hodině
I když je Ondine rozpočtově malý film, může se pochlubit perfektní kamerou, výbornou hudbou islandských Sigur Rós a skvělými hereckými výkony. Alicja Bachleda v roli Ondine dokázala mystickou postavu z irských pověstí ztvárnit dramaticky, dobrý je v roli dlouhovlasého rybáře i Colin Farrell.
Hlavním problémem filmu je ale jeho děj. Pokud se začnete v kině nudit už po čtvrthodině, bude asi něco špatně. I když je Ondine opravdu krásnou vodní vílou, které se ve vodě nohy nikdy nepromění v ploutve a s větrem ošlehaným rybářem Syracusem tvoří sehranou dvojku, ničím dalším nezaujme. Jistě, příběh o Ondine můžeme chápat jako pohádku nebo příběh na pokraji snu a dramatu, ale musí být pohádka ospalá a sen tak ostentativně neživý? Celkový dojem pak nezlepší ani takřka akční vyústění snímku. Všechno zlé je ale k něčemu dobré, alespoň budete mít víc času užít si malebnou irskou přírodu.

http://www.youtube.com/watch?v=80HzX8UGEKM

Film můžeme brát i jako milostný dopis režiséra Neila Jordana rodné vesnici Castletownbere, rybářskému koutu Irska, kde prožil své dětství a natočil Ondine. Dvakrát škoda, že do milostného dopisu nedostal trochu života, šmrncu a hlavně důvodu, proč milovat i jeho film.

Ondine
Drama/Fantasy 
Irsko/USA, 2009, 111 min
Režie: Neil Jordan
Hrají: Collin Farrell, Alicja Bachleda, Stephen Rea, Dervia Kirwan, Tony Curran, Dervia Kirwan, Tom Archdeacon