Záhadné fotografie. Co na nich je?

David Šohaj

Úplně první předchůdce dnešní fotografie vznikl už v roce 1826 a za tímto revolučním objevem stál francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce. Od té doby se spousta věcí změnila a on sám by nejspíš docela koukal, že dnes si téměř každý, koho potkáte, může fotit jednu fotku za druhou mobilem nebo kapesním aparátem. Za ta léta, co je tady formát fotografie s námi, ale vznikla také celá řada neuvěřitelných snímků, které zachycují různé paranormální jevy a úkazy. Pojďme se dnes podívat na pár případů, které se dodnes nepodařilo uspokojivým způsobem vysvětlit. Jedná se snad o padělky? Úsudek si musíte udělat sami.

Muž v South Forks Bridge

muž

Tahle fotka pochází z události znovuotevření mostu South Forks Bridge v Kanadě, které proběhlo během roku 1941. Na první pohled snímek může vypadat jako kterákoli jiná černobílá fotografie z tohoto období, podívejte se ale ještě jednou a pořádně. Něco tady přece jen nehraje. Zatímco většina přítomných má na sobě vintage klobouky a saka, jak se na kanadské občany ze čtyřicátých let minulého století sluší a patří, jeden muž je oblečen docela odlišným způsobem. Nejenom, že na sobě má moderní oblečení, ale také to vypadá, že v ruce drží něco jako kameru. Moderní sportovní slunečná brýle a tričko s velkým logem taky není úplně v pořádku, co říkáte?

Podmořská příšera

příšera

V roce 1964 se francouzskému fotografovi jménem Robert Serrec podařilo vyfotit mořskou hladinu, pod kterou můžeme odtušit přítomnost něčeho, co vypadá jako nějaká podmořská příšera podobná obrovskému hadovi. Snímek pochází z pobřeší Queenslandu v Austrálii, a i když se od té doby objevil nespočet různých konspiračních teorií a možných vysvětlení, jednoznačnou pravdu se už asi nikdy nedozvíme. Co myslíte, existuje nějaká obdoba tajemné příšery z Loch Ness i v domovině protinožců?

Tajemná světla

světla

Už od čtyřicátých let minulého století se mnoha fotografům podařilo zaznamenat podivné světelné fenomény. Vůbec nejčastěji to pak bylo v malém údolí Hessdalen, které najdete v Norsku. Celá scéna má podobu bílého nebo žlutého světla a jeho původ se zatím nikomu nepodařilo vysvětlit. Tato světla byla mezi lety 1981 a 1984 pozorována klidně i dvacetkrát během jednoho týdne, a i když se četnost jejich výskytu během následujících let rapidně snížila, tu a tam se tady objeví dodnes. Jedná se snad o nějakou obdobu radioaktivního záření nebo o něco podobného? Nebo se tady objevila elektrická energie, která lidstvu ještě není známá? Co myslíte vy?

Texaský přízrak

přízrak

Mladá rodina Cooperových ze Spojených států si ale po létech šetření koupila vysněný dům na texaském venkově a jako většina ostatních si i oni chtěli vyfotit pěknou rodinou fotku u jídelního stolu. Tak k němu tedy zasedli a zapózovali jako spokojená rodinka. Na vyvolaném snímku je jasně vidět obrys těla, které vypadá, jako by padalo odněkud ze stropu. Ještě musíme dodat, že se jedná o snímek z roku 1959, kdy padělání fotek a různé umělecké montáže nebyly tak jednoduché jako dnes. Vyfotili snad Cooperovi ducha? Nebo o co tady šlo?