Zaměřeno na ženy: Jak naučit starého psa novým kouskům?

Lucie Bryndová

Tenhle článek není o psech, ale o mužích. Myslíte si, že platí známé přísloví „Starého psa novým kouskům nenaučíš“, nebo že to přece jenom jde?

Našla jste si chlapa, který je o nějaký ten pátek starší, a nelíbí se vám, jak se k vám chová, nesouhlasíte s řadou jeho názorů, ale přes to všechno ho strašně milujete? Samozřejmě existují výjimky, kdy si opravu i z velmi zkušeného chlapa protřelého životem můžete udělat poslušného pejska, ale ruku na srdce, milé dámy, stojíte právě o tohle? Pokud byste chtěly jeho chování trošku pozměnit, je důležité zaměřit se hlavně samy na sebe. Protože je to o vás, vůbec ne o vašem protějšku. Jak na to?

  • Buďte sama sebou. Nelíbí se vám partnerovo chování a namísto toho, abyste si s ním o tom hezky promluvila, se začnete chovat uraženě a odsekáváte a najednou je z té milé a zamilované silné ženy protivka? To žádného chlapa bavit dlouho nebude. Zamyslete se nejdřív nad tím, co vás na něm štve a proč, a chovejte se úplně přirozeně a řekněte mu to.
  • Snažte se mu porozumět. Dříve, než začnete něco řešit, zkuste se zamyslet nad tím, kde může být příčina jeho divného chování. Měl před vámi dlouholetý vztah plný hádek? Pak asi třeba nebude úplně vyhledávat konflikty a jakékoli hádky nebo dusna ho dovedou do úzkých. Snažte se vycítit vhodný okamžik, kdy se s ním budete moci otevřeně bavit, a zeptejte se ho na to, co ho trápí. Zkuste se vžít do jeho situace.
  • Netlačte na pilu. Velké změny žádají dostatek času. Stejně jako si váš milý na něco nějakou dobu zvykal, vyžaduje i odvykání nebo naučení se nových situací a zvyků svůj čas. Stejně jako je to třeba s hubnutím. Taky nezhubnete za týden něco, co jste si „pěstovala“ několik let. Čím více dáte chlapovi prostoru, tím lepší to bude. Buďte trpělivá, umění vyčkat růže přináší.
  • Radujte se z každé malé změny. Bál se vás dříve pustit s kamarádkou do kina a teď vám klidně nechá byt pro vás a vaši kamarádku? Tak to je skvělá změna, ne? Nebo nikdy sám od sebe nevymyslel program na víkend jen pro vás dva a teď naplánoval romantický prodloužený výlet na horách, kde si užijete kromě skvělého lyžování také wellness, procházky a čas jen spolu? To je velký posun. Radujte se a dávejte to najevo.
  • Ohlížejte se zpátky. I když se dočtete v každé chytré knížce nebo nějaké motivační příručce, že není dobré ohlížet se zpátky, zkuste to. Podívejte se na to, jaký byl váš muž před rokem a jak se chová dnes. Vidíte změnu k lepšímu? Výborně. Kombinace všech předešlých bodů je vlastně vaší velkou zásluhou. Váš partner je jen odrazem vás samotných. Všímejte si maličkostí.