Zasedněte do ušáku, přijel strýček Elton John

Hana-Slivova

Před napěchovanou 02 arenou hrál Elton John spolu se skvělou kapelou přes dvě hodiny. Předváděl klavírní ekvilibristiku, pevným hlasem střídal jednu slavnou melodii za druhou, koncert roku to ale nebyl.

Večírek s Eltonem začal na velké koncerty dost netradičně, jen pár minut po osmé hodině. Žádná předkapela, což trochu zaskočilo stovky fanoušků, kteří stáli přes půl hodiny frontu k bezpečnostním rámům 02 areny. „Jak dlouho už hraje?“ ptaly se pak dychtivě zhruba po třiceti minutách koncertu dvě mladinké Polky, které dorazily speciálně kvůli koncertu a nadšeně se prodíraly blíž k pódiu. Na v pořadí třetí koncert Eltona Johna v Praze přišly všechny věkové kategorie. Rodiče s dětmi, studenti, páry ve středních letech i fanoušci ve věku hlavního protagonisty.

Hlas? Stále dobrý
Zatímco se opozdilci štosovali na poslední volná místa na ploše, zahájil John sedmatřicet let starou skladbou Funeral For a Friend/Love Lies Bleeding. Pak si Elton, oblečen v černém smokingu a růžovofialové košili, na pódiu trochu zaskotačil, aby se svou skvělou doprovodnou kapelou (například bubeník Nigel Olsson hraje se třiašedesátiletým  Eltonem od začátku kariéry v roce 1969) vystřihl rock´n´roll Saturday Night’s Alright for Fightin.

Elton John se svým basákemUž v tu dobu vystoupení v podstatě nic nechybělo; Eltonův hlas sice nezvoní tak jako dřív, je ale pořád pevný a čistý. Mistrovské improvizace na klavír jsou samozřejmostí, stejně jako přesný a neskutečně barevný výkon pětičlenné kapely.
Přesto ale tancovaly v podstatě jen první řady; v ochozech ani náznak vrcení, v zadních řadách plochy na stání jen drobné pohupování.
Elton příliš neztrácel čas  proslovy, mezi jednotlivými písničkami děkoval spíše jen gesty, občas popošel po pódiu, uklonil se a na důkaz díků ukázal do publika. S železnou pravidelností se napil, otřel hlavu ručníkem, odsunul ze židle „krovky“ smokingu a zasedl k další písničce. Během songů lišácky pokukoval do kamery přenášející dění na pódiu na dvě velké obrazovky (které mimochodem ukazovaly zajímavé detaily typu nápis Praha na bláně bicích, Eltonovy prsty na klaviatuře nebo muzikantovu naleštěnou botu), jestli se fanoušci baví stejně dobře jako on a jeho pět pardálů.

Radost a Rocket Man
Ne, nejde o to, že by se patnáct tisíc lidí, kteří podle pořadatelů do vyprodané O2 areny dorazili, nudilo. Chvílemi to ale na koncertě vypadalo, jako kdybychom teplo obýváku a domácího kina s dývídýčkem koncertu Eltona Johna jen vyměnili za velkou halu. Až příliš klidná atmosféra na tak velký koncert přetrvala až do druhé poloviny.

První  „vyjeknutí“ fanoušků během úvodních tónů přišla zhruba po hodině koncertu, kdy zazněl hit Rocket Man s barevnou projekcí a závěrečnou dlouhou improvizací. „Nejlepší  byl ale při ploužácích, tak od půl desátý do desíti,“ komentovaly po koncertě Eltona Johna dvě sedmnáctileté spolužačky, které dostaly lístek od rodičů. Měly v podstatě pravdu. Ve chvíli, kdy ticho pozorné haly prořízl jen Eltonův hlas a klavír spolu s kuželem světla, šel občas i mráz po zádech.  

Poslechněte si Rocket Man

http://www.youtube.com/watch?v=RncBJaNloyM

Úspěchu se samozřejmě těšily hitovky Sacrifice, Don´t Let the Sun Go Down on Me, Candle in the Wind nebo Sorry Seems To Be the Hardest Word, jež si John nechal do druhé poloviny koncertu.
Plocha na stání se v tu chvíli měnila v diskotékový parket. Zhruba padesátiletý muž, který si ještě chvilku před tím nervózně kousal prst, teď „šlape zelí“ se svou partnerkou, jen o kousek vedle se v objetí pohupuje pár středoškoláků. Rozsvícených displejů mobilů pro dokreslení atmosféry jsme se ovšem nedočkali, publikum spíš koncert skrz mobily zvědavě pozorovalo.

Poslechněte si Sorry Seems To Be the Hardest Word

Na závěr třiadvacetipísničkového vystoupení si John nechal chytlavou píseň Crocodile Rock, jako přídavek zazněl Circle Of Life z animovaného filmu Lví král a první hit ze začátku 70. let Your Song.
Řada fandů vzpomínala na pět let starý a v porovnání se včerejším i komorní pražský koncert Eltona Johna, který pamětníci označili za jeden z nejsilnějších hudebních zážitků v jejich životech. Včerejší show byla spíš poděkováním legendy za celoživotní fanouškovskou přízeň.
Poctivé vystoupení, které ale o mnoho víc emocí než těch, které na vás dolehnou při poslechu "cédéčkového Eltona", nepřineslo.

Elton John
Praha, 02 arena, 10. Června 2010

Témata:,