Zašli jsme na vychvalovaný horor Uteč: Ten film rozhodně musíte vidět. Proč?

Redakce

Ačkoliv u nás bude mít premiéru až 27. dubna, pokud sledujete zahraniční filmové weby, o hororu Jordana Peela Get Out neboli Uteč už jste určitě slyšeli. Na Rotten Tomatoes má 99% hodnocení - a přitom je to jen film o tom, kterak bílá holka přiveze rodičům ukázat přítele černocha.

Rose (Allison Williams) a Chris (Daniel Kaluuya) jsou zamilovaný páreček. On je osiřelý černý fotograf, ona bílá dcerka neurochirurga a psychiatričky, co žijí kdesi na předměstí. A právě tam ti dva zamilovaní vyrazí  na víkend, aby proběhlo patřičné představení. A i když ze začátku jsou (skoro) všichni vlastně dost milí, Chris se tam prostě nějak necítí…

Na první pohled naprosto obyčejně vypadající hororový počin Uteč sklízí od zahraničních kritiků samé pochvalné odezvy – a je to velmi na místě. Je to totiž film, který se musí líbit každému.

Režijní debut Jordana Peela totiž zvládá být chytře napsanou a zábavnou parodií, napínavým hororem i nervydrásajícím psychothrillerem. Tematicky se motá kolem rasových poměrů v Americe, a tak nabízí aktuální celospolečenský přesah. Je to snímek ušitý přesně na míru současné situaci v USA, nicméně se zvládá vyhnout klišovitému závěru „o chudácích černoších a zlých bílých dámách s perlami na krku“.

Nebo lépe řečeno, interpretuje ho osobitým, nečernobílým způsobem. Přináší několik zajímavých myšlenek – a některé z nich jsou takového rázu, že by si při nich každý slušný sluníčkář na týden odepřel uzené tofu a každé ráno by se za trest šlehal lněným bičíkem. A spolu s tím pochopitelně vyvstávají palčivé otázky, na které si odpověď musíte najít sami – film má jen 103 minut a končí v tom nejlepším, už během závěrčných titulků vás ale napadne, že byste chtěli víc.

Velkou zásluhu na celkové funkčnosti filmu má hudba Michaela Abelse, který se nebál zkombinovat klasické hororové motivy a husinu nahánějící smyčce s africkým folklórem. Výsledek si zapamatujete a budete si ho chtít pustit i doma. Tedy za předpokladu, že se v obýváku rádi cítíte paranoidně a nepříjemně. Mimochodem, zvuk má ve snímku významnou roli, takže v kině pořádně nastražte uši.

Tohle všechno se v Uteč v perfektním poměru mísí dohromady a funguje stejně dobře, jako kombinace koření v těstíčku na smažené kuře. A podobně, jako nikdo neodmítne voňavé křupavé stehýnko, bude jen málo diváků, kterým se tento snímek vyloženě nezalíbí. Tak zásadní, aby od základů přetvořil celý hororový žánr, asi není, v tomto rámci je ale rozhodně nesmírně osvěžující.

Hodnocení: 5 z 5 koulí

Vydali jsme se do kina hledat Ztracené město Z. Co jsme objevili?

Ghost in the Shell: 5 důvodů, proč to vidět, a 4, proč ne

Témata: