Žbirkovi tleskal Obecní dům vestoje


Slovenský John Lennon vyprodal pražský Obecní dům. Spojení vážné a populární hudby je trendová záležitost, která pomáhá obléct ohrané songy do nového kabátu. Nedávno to předvedli třeba Kryštof a MIG 21, teď Meky Žbirka. Secesní interiér Smetanovy síně byl pro naplnění tohoto cíle - jak vizuálně, tak akusticky - ideálním prostředím.

Kamera na pohyblivé tyči se vznášela prostorem jako UFO a při každém potlesku zamířila divákům do obličejů. To proto, že celá událost se zvěčňovala pro připravované DVD.

Přišel i Lehotský ze Žbirkovy první kapely
Než se dostavil symfonický orchestr, Meky Žbirka nějakou dobu napínal publikum. Do té doby hrál v minimalistickém složení s pianistou, kytaristou a bubeníkem, který udával rytmus pouze vojenským bubínkem.
Zazněla i píseň ze seriálu Ordinace v růžové zahradě Někdy stačí dát jen dech. „Musíme udělat výjimku, protože tuhle hráváme jen v úterý a ve čtvrtek,“ podotkl Žbirka se svým pověstným humorem. Málokdo věděl, že původcem písně chronicky známé z televizních obrazovek je právě Miro Žbirka. „Můj svět je tvůj…“ Publikum asi myslelo, že jde o žert, a tak po pár verších začalo tleskat. Zpěvák to ovšem myslel smrtelně vážně, v jeho procítěném přednesu ale písnička nezněla tak kýčovitě jako ve znělce nekonečné série. Překvapení pak způsobil příchod Janka Lehotského. Někdejší frontman kapely Modus, v níž se Žbirka proslavil, zazpíval za piánem.

Orchestr, za který by se nemusel stydět ani Barry White
Po osmi písních dorazil zmíněný orchestr a Žbirka ho uvedl Baladou o poľných vtákoch. Když se k dalším kouskům přidala kapela, bylo to už to pravé. Za aranžmá by se nemusel stydět ani Barry White. V písni Strom, napsané speciálně pro tuto příležitost, doprovodil zpěváka také sbor Canti di Praga.

Poslechněte si Baladu o polných vtákoch

Hitovku z roku 2002 Čo bolí to prebolí zazpívala se Žbirkou zpěvačka Martha. Slovensko-český duet byl prvním z vrcholů večera. Sama samotinká pak přišla Katarína Knechtová. Dřívější zpěvačka skupiny Peha a nynější sólistka prosila publikum, aby ještě chvíli tleskalo, protože má hroznou trému. Diváci ji ochotně vyslyšeli, její vystoupení ale bylo i tak druhým vrcholem večera. Třetím se stala Žbirkova klasika Mám rád, kterou koncert také uzavřel. Přídavek se bohužel nekonal.
Večer byl dokonalý od souhry muzikantů až po teplotu vzduchu v sále, ale tam, kde jsou kamery, vždycky trochu trpí spontaneita. Přesto koncert zakončila „standing ovation“. DVD bude stát za to.   

Miro Žbirka v Obecním domě
11. května 2009, Obecní dům, Praha

Témata:,