Zemřel zakladatel Velvet Underground Lou Reed

Redakce

Ve věku 71 let zemřel americký rockový zpěvák, kytarista a skladatel Lou Reed. Byl zakládajícím členem skupiny Velvet Underground a jedním ze zásadních hudebníků, kteří formovali žánr alternativního rocku; stojí za velvetovskými skladbami jako Candy Says nebo Pale Blue Eyes z konce 60. let či za písničkami ze sólové dráhy Perfect Day, Walk on the Wild Side či Satellite of Love, jež vyšly na slavné desce Transformer v roce 1972.

Reedův agent Andrew Wylie řekl, že Reed zemřel v neděli ráno v Southamptonu na následky selhání, jež souviselo s květnovou transplantací jater.

Už po operaci Reedova manželka a hudebnice Laurie Anderson připustila, že její muž byl v ohrožení života. "Myslím, že se z toho úplně nezotaví, ale určitě se během několika měsíců vrátí ke svým aktivitám," řekla tehdy. Reed v minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a alkoholem.

"Ze všech možných ztrát z té světové rockové scény je tohle pro Českou republiku ta nejhorší," reagoval na zprávu o Reedově smrti hudební publicista Jiří Černý. Reed – přítel bývalého prezidenta Václava Havla – u nás několikrát vystupoval. V roce 2009 zahrál na slavnostním večeru k 20. výročí sametové revoluce. Letošní koncertní turné zrušil. (lbp)

http://www.youtube.com/watch?v=QYEC4TZsy-Y

http://www.youtube.com/watch?v=NkI9a20yHKk