Zemřel Petr Skoumal. Dal znělku Maxipsu Fíkovi a hudbu mnoha filmům

Redakce

Ve věku 76 let zemřel dnes ráno v nemocnici v pražských Střešovicích po těžké nemoci jeden z nejlepších českých hudebnílků Petr Skoumal. Potvrdil to jeho dlouholetý spolupracovník, zpěvák Michal Prokop. Právě pro jeho skupinu Framus 5 napsal Skoumal hudbu ke slavné písničce Kolej Yesterday.

Petr Skoumal se narodil v Praze a hudební vzdělání získal nejprve také na pražské konzervatoři. Učil se dirigování a později na brněnské JAMU ještě řízení sboru. Po studiích se věnoval scénické hudbě, pracoval například v Činoherním klubu, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem. Tam se také potkal se spisovatelem a písničkářem Janem Vodňanským, který se stal rovněž dlouholetým Skoumalovým spolupracovníkem. Spolu udělali například desku S úsměvem idiota, která vycházela z divadelných textů a skečů.

Skoumal vydal pět písničkových desek pro dospělé, šest pro děti a tvořil i filmovou hudbu. Diváci ji mohli slyšet třeba v několika snímcích Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, například v Jára Cimrman ležící spící nebo Rozpuštěný a vypuštěný, ale také v Indiánském létu Saši Gedeona s Klárou Issovou a Táňou Vilhelmovou.Jeho dílem je také znělka k večerníčku o Maxipsu Fíkovi, Bobovi a Bobkovi nebo Patovi a Matovi. Děti si prozpěvují jeho písničky Když jde malý bobr spát nebo Kdyby prase mělo křídla. (red)