Zemřel skladatel a zpěvák Petr Hapka

Redakce

Ve věku 70 let včera zemřel doma v Okoři u Prahy hudební skladatel a zpěvák Petr Hapka. Potýkal se s Alzheimerovou chorobou. 

Poslechněte si Hapku a Horáčka v Youradiu

„Ze všech tvůrčích lidí, které jsem v životě potkal, byl on jedinečný: když sedal za klavír, očekával jsem zázrak. Mnohokrát k němu došlo. Popsat se ten pocit nedá,“ komentoval na Facebooku skon svého kamaráda jeho spolupracovník Michal Horáček. „Zázraků je málo a géniů zrovna tak. Dobré je, že v té hudbě tu s námi bude dál, a nejen s námi. I těm, co se teprve narodí, bude pořád mít co říci o slovy nepostižitelných úzkostech i touhách,“ dodal.

Hapka je známý především jako autor i interpret řady písní. Spolu s textařem Horáčkem se podílel na desce Hany Hegerové Potměšilý host či albech s více interprety V Penziónu Svět a Citová investice. Patřil také k nejplodnějším a nejvýraznějším autorům filmové hudby. Je podepsán například pod muzice k filmům Tisícročná včela, Páni kluci, Den pro mou lásku, Panna a netvor, Deváté srdce nebo Kráva.

Hudební kritik Jan Rejžek řekl, že na Hapku bude vzpomínat především jako na velkorysého člověka, který snesl kritiku. „Jako když jsem mu do očí řekl, že si daleko nejvíc z jeho tvorby vážím začátků, kdy s Petrem Radou napsal vynikající šansony pro Hanu Hegerovou.“ (red)

Nejvýraznější skladby, na nichž se podílel Petr Hapka