Zlatou palmu v Cannes získalo francouzské drama a srílanském přistěhovalci

Redakce

Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, získal na 68. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes snímek Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. O ceně společenskokritickému dramatu o srílanském přistěhovalci rozhodla porota v čele s americkou filmařskou dvojicí, bratry Joelem a Ethanem Coenovými. Vybírala ze 17 soutěžních snímků, z nichž žádný nebyl jednoznačným favoritem.

Uspěli v Cannes:

  • Film – Zlatá palma: Dheepan (Jacques Audiard)
  • Film – Velká cena: Saulův syn (László Nemes)
  • Cena poroty: The Lobster (Jorgos Lanthimos)
  • Režie: Chou Siao-sien (film Vražedkyně)
  • Herecký výkon – muži: Vincent Lindon (film Zákon trhu)
  • Herecký výkon – ženy: Rooney Mara (film Carol), Emnanuelle Bercot film (Můj král)

Druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo maďarské drama z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Saul fia (Saulův syn) režiséra László Nemese. Cenu poroty pak dostalo sci-fi The Lobster řeckého režiséra Jorgose Lanthimose. Cenu za nejlepší režii obdržel tchajwanský filmař Chou Siao-sien, který se na francouzské riviéře uvedl středověkým dramatem Nie yin niang (Vražedkyně). 

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si z francouzského letosviska odveze francouzský herec Vincent Lindon, který se zaskvěl v roli nezaměstnaného dělníka ve filmu režiséra Stéphanea Brizého La Loi du Marché (Zákon trhu). Ocenění pro nejlepší herečku letos získaly hned dvě ženy, Američanka Rooney Mara z lesbické romance Carol a Emmanuelle Bercot za výkon v romantickém dramatu Mon roi (Můj král). (red)