Znásilnění, provazy a posedlost Kristem: Temná stránka života pin-up ikony Bettie Page

Redakce

Kdo by neznal Bettie Page? Černovlasá pin-up ikona je slavná i roky po své smrti a ženy, které tomuto životnímu stylu holdují, se jí asi nikdy nepřestanou inspirovat. Za sexy tělem, sebevědomým vystupováním a signifikantní černou ofinou se ale skrývá pěkně temný příběh.

Někdo jí říká Královna bondage, jiní ji mají za nepřekonanou pin-upku, která dodnes inspiruje tisíce dívek a žen po celém světě. Bettie Page byla americká modelka a herečka, která svými křivkami a typickou krátkou podtočenou ofinkou uhranula celý svět. Z výslunní navíc odešla v nejlepším, takže většina fanoušků ji má v srdci zapsanou v lechtivém prádélku a v nějaké svůdné pozici. Její soukromý život ale nebyl vůbec jednoduchý – právě naopak…

Bettie byla jedním ze šesti dětí v chudé rodině. Když jí bylo 10, otec ji začal zneužívat stejně, jako to dělal i jejím dvěma sestrám. Když na to přišla matka dětí, nezdráhala se muže udat a poté, co ho zavřeli, se rozvedla. Bylo to bezpochyby správné rozhodnutí, svobodná živitelka rodiny, ale musela vzít druhou práci a pro starší z jejích potomků, včetně chytré Bettie, to znamenalo roční pobyt v sirotčinci.

Pokud měla krásná Bettie v něčem štěstí, pak v tom, že jí byla od přírody nadělena bystrost a schopnost rychle se učit. Až do konce střední školy byla premiantkou a její ročník ji zvolil „tou, která má nejslibnější vyhlídky“. Po maturitě se Bettie provdala za svého spolužáka, manželství ale dlouho nevydrželo. Po rozvodu se černovláska rozhodla jít tvrdě za svým dlouholetým snem – stát se hollywoodskou star – a přestěhovala se do New Yorku.

Tam ji potkala další tragédie. Při večerní cestě po Broadwayi ji oslovil muž s tím, jestli nechce jít tancovat. Dala se s ním do řeči a po chvíli souhlasila. Když ale nastoupila k němu do auta, zjistila, že uvnitř čekají jeho kumpáni. Bettie odvezli za jednu školu v Brooklynu a přímo v autě ji všichni znásilnili. Potom ji vyhodili ven a nechali ji napospas osudu.

Zážitek, který by jinou dívku poznamenal na celý život, dodal Bettie jen elán. Brzy na to nafotila první sérii lechtivých fotografií s amatérským fotografem Jerrym Tibbsem, který jí vyrobil portfolio zadarmo a navíc jí poradil, aby si ostříhala ofinu a zakryla tak větší čelo. Právě tohle se později stalo Bettyiným poznávacím znamením. Velmi rychle se začala objevovat v pánských časopisech a brzy se stala hvězdou newyorského erotického podsvětí.  

Dívka měla velkou výhodu v tom, že to uměla perfektně s make upem a také se v mládí naučila šít, takže většinu bikin, negližé a kostýmků, ve kterých se nechala cvakat, si šila sama. I tohle ji ale nakonec mrzelo – jeden fotograf, se kterým pracovala, ukradl její výrobky a pod jejím jménem je prodával, aniž by jí dal jediný cent. To ji přivedlo do finančních problémů, a protože Bettie vždycky odmítala šplhat po pomyslném žebříčku přes postel, neuměla se z nich vyhrabat. Peníze byly nakonec tím, co způsobilo, že se zhroutila a úplně se stáhla.

Poté, co se vzdala kariéry modelky, se plně odevzdala víře. V 70. letech k ní domů přijela policie, protože po psychotické příhodě nutila druhého manžela a nevlastní děti civět na Kristův obrázek, líbat ho a obdivovat. Nakonec pobodala jejich domácího a skončila v blázinci, kde jí diagnostikovali akutní schizofrenii. Těžký život se na ní zkrátka podepsal a traumata se v plné míře projevila až v pozdějším věku. Zemřela v roce 2008 ve věku 85 let po srdeční příhodě v nemocnici.

Podivný případ June a Jen Gibbonsových: Tichá dvojčata žila ve vlastním světě, jedna zemřela, aby druhá mohla žít

44 dní pekla Junko Furuty: Únosci ji 400krát znásilnili vším možným, nakonec ji zalili do betonu

Témata: