Znáte z filmu Her: Karen O natočila desku pro láskou zhrzené

sindlauerovamarta

Bizarní módní kreace, originální hudba na pomezí rocku a čehosi těžko identifikovatelného a hlavně nezaměnitelná osobnost dělá dlouhá léta z Karen O, zpěvačky kultovních Yeah Yeah Yeahs, ikonu. Co se ale stane, když se frontwoman odtrhne od svých spoluhráčů a zkusí to na vlastní pěst? A ještě po rozchodu? Celkem nic. I to nic ovšem vydrží posluchat jen ti nejotrlejší.

Neznat Karen O je velká chyba.
Karen O, to je dračice z Yeah Yeah Yeahs, co nosila ptactvo na hlavě, ještě když Lady Gaga stála frontu za bravíčkem. Karen O, to je magický hlas, jenž zní z filmů The Girl With The Dragon Tattoo nebo Her, za nějž byla nominovanaá na Oscara. A zatímco její domovská kapela spí, v reálu tichá a skromná O předkládá svou první sólovku.

Poslechněte si Karen O v Youradiu

Proč je deska zrovna taková a ne jiná, se dá ospravedlnit tím, že Karen toto demo – písničky zní jako z kazeťáku někde na chalupě – nahrála hned po rozchodu s tehdejším přítelem Spikem Jonzem (ano, to je ten, co režíroval Her). Je to hudba plná křiku z duše, naštvanosti, frustrace a zoufání, že láska už nikdy nepřijde. V takovéhle chvíli se asi nikomu nechce dělat  ve studiu velkolepé aranže, a právě to je asi největší plus desky: autentičnost je tu na prvním místě. A pak je tu melodie. Skoro všechny písničky mají tak pěkný melodický základ, že na jiné desce by z nich byly pecky. Třeba taková Day Go By, Beast nebo úvodní Ooo má opravdu silnou atmosféru, hlas Karen O tu zní i přes amplionový efekt počád svůdně a zároveň křehce. 

Karen O zpívá Moon Song z filmu Her se svým bývalým milým

Vydávat ale pár minut toho nejsyrovějšího lo-fi za regulérní desku je přinejmenším zvláštní. Všechno tu stojí jen a jen na prostinkém vokálu, ještě prostší kytaře a zpěvaččiných emocích, či přesněji fňukání, které je ve větším množství než malé k nevydržení: texty jako Láska, to je pěkná svině nebo jsem v takový p*rdeli, že nemůžu spát není třeba slyšet v deseti variantách.

To, co vyšlo na Crush Songs, by bylo lepší zkrouhnout na polovinu a vydat jako relaxační EP pro jedince zhrzené láskou. Možná po některém z tracků sáhne režišér zamilovaných filmů se špatným koncem. Tím ale využití desky končí, po pár posleších toho totiž na ní k poslechu už moc není.

Karen O – Crush Songs
Vydavatelství: Cult
Celkový čas: 25:04
Seznam skladeb: Ooo, Rapt, Visits, Beast, Comes The Night, NYC Baby, Other Side, So Far, Day Go By, Body, King, Indian Summer, Sunset Sun, Native Korean Rock, Singalong

 

Témata:,