Zola Jesus se blíží. 3 důvody, proč si dát rande s démony na jejím koncertě

Redakce

Příznivce

. Písničky Zoly Jesus čerpají z řady vlivů napříč žánrově se vylučujícími interprety, takže výsledná škatulka… neexistuje. Jedinečnost není ale ani zdaleka jediný důvod, proč 16. března dorazit do MeetFactory. Nabízíme hned tři. 

1. Co je zač? Nick Cave v sukni? Protipól Lady Gaga?

„Písničky jsou temné a rozvláčné, přesto se na některé linky dá opojně tancovat. Můžeme o Zole Jesus mluvit jako o protikladu Lady Gaga?“ píše o hudebnici recenzentka Anupa Mistry v článku pro magazín Now. Inu, fantazii se meze nekladou. Někdo ji bude mít za temnou stranu světoznámé popové ikony, jiní ji srovnají s Patti Smith, Tori Amos, či shoegazeovými Dead Can Dance. Nám (zejména v kontextu starší tvorby) připadá trochu jako Nick Cave v sukni za éry From Her to Eternity. Každý svého přesvědčení pán.

2. Hromadné ničení démonů…

Zola Jezus studovala filozofii a do písní promítá i atmosféru textů existencialisty Arthura Schopenhauera. Proč? „Líbí se mi temný charakter jeho myšlenek, jako že život bez bolesti postrádá smysl,“ říká. Ideje vtěsnané do apokalypticky gradujících melodií nabývají na koncertech Zoly Jesus reálné podoby, takže buďto baví, děsí anebo navozují pochmurnou náladu. Zadepkařit a postěžovat si jistě chodí s kolegy po šichtě do hospody řada z nás. Co ale člověk ztratí, když jednou za čas provede svůj rituál trochu jinak a dá si s démony rande na koncertě? Třeba zjistí, že ani tak zlí nejsou.

3. …a zběsilý tanec

„Deska Taiga nabízí dosud nejvybroušenější paletu zvuků, kde se slévají dechové a smyčcové nástroje, beaty a syntezátory. Výsledný materiál je stejně břitký, jako písničky Björk z období posledních pár let.“ Tolik recenzentka Heather Pharesová o aktuální nahrávce, která podle nás nabízí především fajnovou fúzi artpopu a relaxačního dubstepu, byť místy s trochu nezáživně polohovaným zpěvem.

I kdyby vám Taiga nesedla, osedlejte předsudky a vyražte se o zpěvaččiných schopnostech a síle nového alba přesvědčit na vlastní smysly. Nejeden živák na internetu prozrazuje, že intimně depresivní feeling písniček umí Zola Jesus narušit směsicí nevídaně zběsilých tanečních kreací. A to natolik podmanivých, že když se jimi necháte unést, budete mít pocit, jako by vaše tělo někdo zavřel do gigantické dózy na koření a zběsile jí začal třepat.

Lístky stojí 390 Kč, před zpěvačkou zahraje její dřívější synthpopový spolupracovník Freddy Ruppert