Župánek, cigárko a Toxique

Jana-Moravcova

Začíná to jednoho slunného odpoledne v zábavním parku. Sbor spokojených dětiček se raduje ze života a s nimi i rozverná zpěvačka Klára Vytisková. Jenže Klára už není holkou ze zablešeného gauče. Sofa i s pokojíčkem šlo do šrotu a ona i její kapela Toxique jsou tu nejen s novou image, ale i s novou deskou Outlet People. Ve výprodeji však tahle muzika rozhodně nemá co dělat. Alespoň prozatím.

„Pá pa da pa pá pá,“ začínáme zvesela, pojďte si se mnou zazpívat hezkou písničku. Chmury u nás nemají šanci, my máme rádi funky, disko a zábavu!
Tak nějak by mohlo vypadat PR k druhé desce veselé kapely Toxique, nazvané Outlet People. K jejich staré image ale novinka sedí asi jako banán k pivu, i proto chlapci a dívka změnila image a začínají v podstatě od nuly. Obal Outlet People je tak trochu kosmický, a vesmírně zní i řada písniček z alba.

Spadli Toxique z Měsíce?
Nenechte se ale mýlit. Skladby jako energická Shout, 4 Guys nebo Is This Love sice mohou znít, jako by na Zemi spadly přímo z Měsíce, Toxique vás ale bez kyslíku na Planetě XY zemřít nenechají. Zbytek alba je totiž tak ležérní, že na koncertech k němu bude Klára podle svých slov oblékat vymazlené župánky.

Zdá se vám, že kosmické rytmy a „pokojová, župánková“ hudba nejdou dohromady? Noví Toxique vás přesvědčí o opaku. Od úvodní hravé Field Lines až po finální melancholickou Lonely Valentine, podkreslenou klavírem, se to hemží sofistikovanými aranžemi a Klára si tu hraje s hlasem tak, že vám z toho budou přecházet uši. Možná to i na chvíli zahltí; ostatně to je zřejmě první a jediný zásadní problém, který deska má. Propojuje totiž těžkotonážní mainstream koncertních vypalovaček (singl Shout) s nestravitelnou alternativou, který má Klára na svědomí s projektem Montage.

Nuda vs. Originalita
Tahle kombinace sice dala život do puntíku vyladěné desce, ta ale (paradoxně) může nudit jednotvárnou snahou o onen chtěný a kouzelný moment „být jiný“. Pokud tedy nejste fanoušky nové vlny elektronické hudby, diska a funky 80. let, raději dejte od Outlet People ruce pryč. Vy ostatní naopak dejte Toxique šanci. Po hlubinném průzkumu totiž začne jednotvárnost novinky vystrkovat do popředí povedené momenty, které z Outlet People dělají nadprůměrnou desku a které nás baví. Melodie pohodové Lies, rockový sound a chytlavé beaty Supersonic Girl, předehra a nepravidelně pravidelný rytmus Tell Me Why nebo… Nemá smysl vyjmenovávat, co všechno se Toxique na novince povedlo na jedničku. Klávesista Viliam Béreš s kytaristou Patrickem Karpentskim, hlavní autoři skladeb, si zkrátka zaslouží jedničku.   

Na Toxique na Designblok
O tom, jak dobře (a jestli vůbec) noví Toxique metou, se můžete přesvědčit sami na nadcházejícím podzimním turné. Začíná stylově, křtem alba 9. října na pražském Designbloku, a pokračuje až do Anglie. Pokud vás živě Toxique: Outlet Peoplenepřesvědčí ani pohádkové aranže refrénu Lies, pak už nic. Větší pop lahůdka během letošního podzimu už ale z žádného českého studia pravděpodobně nevyjde.

Toxique – Outlet People
Vydavatelství: RGM Entertainment
Celkový čas: 45:26
Seznam skladeb: Field Lines, Shout, 4 Guys, Ring The Bells, White Phosphorus, What You Say, Cancel The Dreams, Lies, Supersonic Girl, Outlet People, Tell Me Why, Is This Love?, Lonely Valentine