Zvuky vesmíru podle „Depešáků“? Bez zběsilých rytmů a velkých melodií


Symbolem temna a odlišnosti s příměsí elektroniky a hutného hlasu Davea Gahana - to bylo kdysi slavné album Violator. Jeho duch přetrval dodnes a mnozí na něj i po letech nedají dopustit. Po téměř čtyřech letech legendární skupina Depeche Mode opět dobývá svět, tentokrát s albem Sounds Of the Universe.

Po překladu názvu nového alba Sounds Of the Universe elektro mágů Depeche Mode vyleze cosi jako zvuky vesmíru. Je to zřejmě myšleno okázale, velkolepě (nebo jde o směsici hlubších významů toho, co se nám vesmír snaží říct?) Při prvním poslechu z alba dýchne ukrutná nuda, při druhém (pokud se do dalšího poslechu přemluvíte) se bude rýsovat i cosi zvučného. Při třetím začnete rozlišovat mezi jednotlivými songy, čtvrtý poslech znamená selekci „vašich“ skladeb a těch, které „už si asi znovu nepustím“. Další poslechy se omezují jen na vyselektované kousky.

Dave Gahan v oslabení
Vyměnit starý dobrý zvuk za inovativní a novátorský byla celkem nutnost, pokud chlapci v černém nechtěli znít vpravdě retro. Z původního zvuku Depeche Mode se mnohé vytratilo – teď je jen třeba rozhodnout, jestli výměna proběhla šťastně.
Pomalý rozjezd alba v podobě téměř sedmiminutové In Chains, ve které zní okleštěný hlas Davea Gahana jako by zpovzdálí, celkový dojem ještě změkčuje. První pocit je ten nejdůležitější, jenže ruku na pozdrav vám podala studená leklá ryba. A jak si teď napravit reputaci? Hole To Feed se snaží o fous údernějším zvukem (rozuměj, byly slyšet i nějaké ty beaty). Následující singl Wrong začíná několikerým výkřikem „wrong“ do tmy, načež se solidně rozjíždí do melodického songu se slibným rytmem. Taneční pecka z něj sice nebude, na to by potřeboval maličko vyrůst a zesílit, nicméně se povedl a z celé desky je jedním z vhodnějších kandidátů na startovní singl. Ze sekce těch několika energičtějších se jasně projeví ještě In Sympathy; představuje naději v jinak beznadějně se táhnoucí koncepci alba. Nejvýraznějším kouskem celé desky je pak bezpochyby Miles Away. Gahana sice ani tady neuslyšíte v jeho standardní poloze, rytmus skladby na tenhle nicotný nedostatek dá ale rychle zapomenout.

Poslechněte si povedenou novinku Wrong

http://www.youtube.com/watch?v=5bsXOcK9_Cw

Je jasné, že Depeche Mode nikdy v celé své historii neaspirovali na taneční kapelu roku, ovšem kvůli mdlému a nevýraznému zvuku je jednodušší poslouchat unikající plyn. Efekt bude podobný.

Depeche Mode: Sounds Of the Universe
Vychází:
20. dubna 2009
Celkový čas: 55:32
Vydává: EMI
Skladby: In Chains, Hole To Feed, Wrong, Fragile Tension, Little Soul, In Sympathy, Peace, Come Back,Spacewalker, Perfect, Miles Away / The Truth Is, Jezebel, Corrupt

Album Sounds of the Universe vyjde v pěti edicích:
– v klasickém CD formátu, který obsahuje všech 13 nových songů
– nemůže chybět vydání třinácti skladeb na dvou vinylech, k nimž jako bonus získáte i CD
– jak už je dobrým zvykem, k dostání bude i speciální edice, tzv. CD+DVD combo
– pokud vám CD zabírají zbytečné místo, bude ke stažení i oficiální elektronická verze
– jako třešnička na dortu vyjde i vylepšená speciální edice Deluxe box set (CD, DVD plus dvě knihy s texty písní a promo fotografiemi Antona Corbijna a dalších)

Témata:, ,