Štítek Reklama

Interpreti Drtikol

Drtikol

Více interpretů jako tento
motiv interpreta

Drtikol

Rok založení 2010
Doba existence 7 let
Místo vzniku Valašské Meziříčí, Česká republika
Žánry Rock, Alternative
Weby skupiny http://www.drtikol.net
YouRadio Líbí se 0x
Přehrát rádio Drtikol
Oblíbená skladba

Název kapely připomíná jméno slavného českého fotografa Františka Drtikola. Je inspirace jeho osobou čistě náhodná?
Náhodná není. Drtikol byl nejen výrazný umělec, ale současně i osobnost v oblasti myšlení. Vnitřně cítíme paralely jak s estetikou jeho tvorby, tak s jeho přístupem k tvůrčímu procesu. A jméno Drtikol navíc dobře zní.

Stejně jako vy pochází z Valašského Meziříčí třeba držitelka Oscara Markéta Irglová nebo kapela Mňága a Žďorp. Vyrůstal tam i Vlasta Redl. Které z těch jmen je vám nejbližší?
Ve Valmezu bylo a je dobrých kapel velmi mnoho, těžko vybírat. Před dvěma lety tam vznikl nový festival Valmez 2012...2013...atd., kde vystupují místní kapely známé i zbrusu nové, což je ideální příležitost pro prozkoumání současné meziříčské hudební scény.

Po třech letech fungování vychází Drtikolu debutová deska Pomalé děje. Proč jste se rozhodli právě pro tohle jméno?
menuje se tak jedna píseň na albu, která vypovídá o pocitech čekání na ten správný okamžik v životě. Okamžik, který možná projde nepovšimnutý, protože může být velmi subtilní. Pomalé děje jsou analogií letmých změn, k nimž dochází v čase pod povrchem věcí a lidí a díky kterým mohou být zlomové okamžiky zdánlivě nepředvídatelné. Písničku Pomalé děje máme navíc všichni rádi, a tak jsme rozhodli pojmenovat po ní celou desku.

Má být Drtikol pro posluchače synonymem pro mladou krev česky zpívaného alternativního rocku?
Pokud může být mladá krev i ve starších tělech, jelikož věkové rozpětí členů Drtikolu je značné, tak by nám rozhodně nevadilo, pokud nás tak posluchači budou brát. Nechceme ale řešit škatulky, pro nás je důležitý hlavně vnímavý posluchač, jehož naše písničky a texty osloví.

První z křestů proběhl v polovině listopadu v Malostranské Besedě. S jakými reakcemi jste se u pražského publika setkali?
Kvůli obměně na postu bubeníka a natáčení desky jsme měli větší koncert zhruba po devíti měsících. Podle reakcí lidí to očividně nebyl problém, za což jsme rádi. Navíc s námi několik věcí hrál producent desky Dano SalontayLongital, který člověku dodá klid už jen tím, že na něj myslí.

Část kapely se do Prahy dopravila vlakem, který měl prý zpoždění. Stihlo se všechno nakonec podle plánu?
Stihlo, a nakonec i bez stresu. Horší byla pro chlapce cesta zpátky do Valmezu, protože poslední vlak jim jel těsně po hraní. Hloubková inspekce ve vyučovací hodině našeho basáka, učitele fyziky a matematiky na gymnáziu, dopoledne a bezprostředně po návratu z křtícího koncertu není nic příjemného, ale zvládl ji řádně připraven a se ctí sobě vlastní.

Drtikol jsou:
Michal Kuchynka
(zpěv)
Libor Nejedlý (kytara)
Václav Drda (kytara)
Hynek Bartošek (basa)
Petr Chaňo (bicí)

Drtikol chystá koncerty i na rok 2014, ještě před tím ho ale můžete vidět v České televizi. Kapela bude 13. prosince od 22:50 spolu s Janou Kirschner hostem pořadu Tečká páteční noci na ČT Art.

Přečti si

Články | Rychlovky

Kam vyrazit

Kam vyrazit

Videa interpreta Drtikol

    Mohlo by tě také zajímat

    Audio & video
    iStyle
    Štítek Reklama