Štítek Reklama
18. 1.2010

Nejlepší R´n´B deska loňského roku? I bez hudební revoluce Untitled od R. Kellyho

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

R. Kelly - Autor fotografie: Foto Sony Music

R.Kelly oslavil 8. ledna narozeniny. Co si k nim nadělil pěkného? Prosincové vydání dlouho očekávané desky Untitled, která k radosti autora a fanoušků debutovala rovnou na prvním místě Bilboard R&B Chart a Vánoce strávila jako nejlepší „árenbíčková“ deska v USA.

Deska R.Kellyho Untitled měla původně navazovat na legendární debut 12 Play z roku 1993 a naplánována byla na rok 2008. Nahrávky ale předčasně unikly na internet a i když měly velký úspěch, R.Kelly se rozhodl desku přepracovat a fandové si tak museli na oficiální nové skladby počkat. Patnáctka songů amerického krále R´n´B tak kromě klasiky nabízí novinky i prolínání žánrů. Neznamená to ale, že by to byl posun k horšímu, ve většině případů na nás z desky kouká starý dobrý R.Kelly.

Zvučná hostující jména R.Kellyho nezastínila
Zdatný zpěvák Kelly ani na chvíli nedovolí, abyste si snad mysleli, že ve svých dvaačtyřiceti letech patří do starého železa. Na rozdíl od kolegy Snoop Dogga to nepřehání s pěveckými hosty, a když už někdo na jeho desku pronikne, Kellyho nezastíbí.
Nepovedlo se to ani trojici Tyrese, Robin Thicke and The-Dream ve finální Pregnant, ani populární Keri HilsonNumber One (poslechněte si tady). Krásná zpěvačka sice dominuje videoklipu, pěvecky ale nedostane tolik prostoru, aby si mohla song ukrást pro sebe. Number One má ovšem své minusy jinde, stojí a padá na prvoplánových mainstreamových aranžích. Nemějme to ale R.Kellymu za zlé, vždyť do populárních vod si odskakuje vpravdě pravidelně. Kdo by taky zapomněl na mega úspěch s popovou baladou I Belive I Can Fly, která vyšla na soundtracku k filmu Space Jam?

Více žánrů by bylo méně
Co se předeslaných žánrů týče, kromě většiny příjemných songů oblečených do R´n´B a soulového kabátu se na desce téměř nepochopitelně objevují i discobeaty. Devátému tracku I Love the DJ, na kterém spolupracovalo  producentské duo Soulshock & Karlin z Dánska, jež má prsty i v nepovedené novince Backstreet Boys, si hraje si na letní diskotékový hit. Poslechněte si ho tady.
Dalším odbočením ze sladěné linie je úvodní Crazy Night, ve které zazní raper R. City; špinavý gangsta sound ale k uhlazenému a klidnému R.Kellymu nejde a masku zlého hocha mu neuvěříte, i když pár potyček se zákonem za svůj život zaznamenal.

Kromě diskoték zamířil Kelly i do vod funky a namíchal písničku Be My #2, která částečně zní, jako by vypadla z pera Monkey Business a Prince. (poslechněte si tady). Stejně chytlavým a povedeným kouskem je soulovější skladba Echo, jež vypráví o zpěvákově náklonnosti k sexuálním hrátkám. Spojuje příjemný sound s typicky nadsazeným textem a autor v ní snad poprvé v kariéře rozvíjí svůj hlasový projev do velmi zajímavých dimenzí. Nevěříte, že v refrénu jódluje? Tak si ten song pusťe! .
R.Kelly na desce ale samozřejmě nevypustil ani balady, které umí skládat s šikovností Untitled od R. Kellyhomistra oboru: Religious je romantická klasika.

Kromě několika žánrových přešlapů se tedy R. Kelly a jeho tým za novinku nemusí stydět. Jestli je na desce velký hit, to zřejmě ukáže až čas, mezi favority Koule.cz ale jednoznačně patří netypická věc Be My #2. Pro chytlavý rytmus a stupidně úsměvný text, který ukazuje, že Kelly ani po čtyřicítce neztrácí smysl pro... humor.

R.Kelly - Untitled
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 63:13
Skladby: Crazy Night, Exit, Echo, Bangin´the Headboard, Go Low, Whole Lotta Kisses, Like I Do, Number One, I Love the DJ, Supaman High, Be My #2, Text Me, Religious, Elsewhere, Pregnant

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama