Co se můžete naučit z nepovedeného vztahu?

Eva Vogelová

Vztahy jsou komplikované a spousta z nich končí rozchodem. Pokud jste se rozešli i vy, snažte se konec lásky brát s nadhledem. Neutápějte se v negativních emocích a snažte se z předchozího vztahu poučit. V budoucnu svoji snahu oceníte, protože díky ní vám možná bude následující vztah lépe fungovat. Co se můžete naučit?

Když je člověk zamilovaný, nevidí nebo nechce vidět partnerovy nedostatky. Možná jste si jich na začátku všimli, ale nevěnovali jste jim radši moc pozornost. Nesoulad se ale dřív nebo později projeví. Třeba pokud jste sportovní typ a váš partner se spíše chce povalovat u televize, začne vám to vadit – oběma. Podobně na tom můžete být, pokud se zásadně liší vaše povahy. Příště si radši najděte někoho, kdo se k vám víc hodí – povahově i koníčky, ale hlavně aby měl stejné vize do budoucna jako vy.

Poučte se

Když se dva lidi rozejdou, většinou je chyba na obou stranách. Během rozchodu to není jednoduché, ale snažte se nesoustředit se na chyby partnera. Zaměřte se především na ty svoje. S nadhledem se podívejte na to, co jste ve vztahu zkazili. Možná jste na některé situace reagovali přehnaně nebo jste partnerovi ve vztahu neposkytli něco, po čem toužil.

Pokud s expartnerem dokážete rozumně mluvit, můžete se ho zeptat na to, co se mu na vás nelíbilo. Poučte se ze svých chyb a v dalším vztahu už je třeba neuděláte.

Neprodlužujte to

Chtěli jste, aby váš vztah vydržel co nejdéle? Uvědomovali jste si, že dlouho nefungoval, ale vy jste se přesto tolik snažili o jeho nápravu? Patrně jste na něj vyplýtvali zbytečně spoustu energie.

Někdy nestojí za to, abyste zachraňovali vztah, ve kterém se necítíte dobře. Časté hádky, rozdílné nálady a vytrácející se city se už většinou zachránit nedají. Uvědomte si, že jste udělali chybu. Příště to neprodlužujte.

Uvědomte si, jak vás rozchod posílil

Každý rozchod člověka v různých oblastech může posílit. Věnujte se práci, koníčkům a svým kamarádům. Donuťte se být aktivní a nebudete na své trápení tolik myslet.

Rozpad vztahu je lekce, která vás může v životě posunout dál. Nakonec za ni budete vděční, uvidíte.

Témata:, ,