Štítek Reklama
4. 2.2015

Angelina Jolie dělá v Nezlomném velké umění. A koukat se na to nedá

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Nezlomný - Autor fotografie: Universal Pictures

O snímku Nezlomný se jeho režisérka Angelina Jolie domnívala, že je tak zásadní, že ho musí vidět papež, a odjela za ním do Vatikánu. Papež ovšem zareagoval po svém a na projekci nedorazil. O nic nepřišel. Je totiž docela smutné vidět všechny ty skvělé spolupracovníky, jak ztrácí čas s něčím, co je plné dějových i stylistických klišé.

Když nedávno unikly choulostivé maily producentů ze Sony, mohlo nás překvapit, že o Angeline Jolie v nich často mluví jako o neschopném rozmazleném frackovi. Čím si takovou příkrost chudák ženská zaslouží? Odpověď je v kontextu filmu Nezlomný jednoduchá: skoro vším.

Nezlomný vypráví příběh podle skutečné události. Americký olympijský běžec narukoval do armády a uprostřed oceánu havaroval s letadlem, kde několik dní přežíval na nafukovacím člunu. Zachránili ho jenom proto, aby strávil měsíce v tvrdém japonském zajetí. Režisérka Angelina Jolie si při přípravách filmu rozhodně nehrála na skromnou, využila veškerých konexí a najala si ten nejlepší štáb - předně vynikajícího kameramana Rogera Deakinse, jehož čarování s obrazem v Zabití Jesseho Jamese nebo Skyfall se nedá zapomenout. Hudba Alexandra Desplata by udělala epický zážitek i z vašeho videa z dovolené, a že se na scénáři podíleli kultovní bratři Coenové? To by mělo být zárukou kvality vždy. Na Nezlomném zkrátka pod vedením madame Jolie pracovali ti nejlepší v oboru. Co z toho?

Nic. Velké nic. Nezlomný je ukázkou fádnosti, snobismu a naplňování dějových i stylistických klišé. Z každé vteřiny filmu čiší až nesnesitelná sebedůvěra a pocit, že „teď dělám velké umění“. Jolie jela film pustit dokonce i papežovi Františkovi, tolik důležitosti mu připisuje! Co na to papež? Na projekci se nedostavil a s režisérkou se potkal až poté.

Filmoví teoretici se - co kinematografie existuje - dohadují, kdo že je to ten autor filmu. Jen jedna konkrétní osoba, když se na produkci podílí tolik lidí? Šli na to špatně, když se oháněli jmény Orsona WelleseAlfreda Hitchcocka. Že všechno stojí na režisérovi, nedokazují díla mistrů, ale právě ta od fracků jako Angelina Jolie. Nedostatek nápaditosti a fantazie téhle ženy dovedl všechny schopné řemeslníky do slepé uličky.

Z nevalného výsledku tak režisérka může vinit jen samu sebe. Filmařsky nerozvedla jediný motiv, do konce nedotáhla jedinou myšlenku. Co není vyřčeno nahlas, není zaznamenatelné. Herci jsou nevýrazní a emoce nepřítomné. Všechny postavy naplňují ty nejbanálnější škatulky, což bolí zvlášť u části ve vězeňském táboře; méně černobílé pohledy na problematiku vznikaly už před víc než půl stoletím, třeba v pověstné Renoirově Velké iluzi nebo osmihodinovém opusu Lidský úděl Masaki Kobajašiho.

Angelina Jolie zkrátka využila svého privilegovaného postavení, jenže nenabídla ani průměrný film. Její Nezlomný je nekonečně nudný a nesledovatelný a navíc pro něj zabrala fachmany, již ztratili pár měsíců, během kterých mohli udělat něco, co by mělo smysl.

Nezlomný
USA/137 min/ válečný, drama
Režie: Angelina Jolie
Předoha: Laura Hillebrand
Hrají: Jack O´Connell, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund, Jai Courtney, Alex Russell
Premiéra v ČR: 5. února 2014

  • fotografie fotografie fotografie fotografie

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama