Štítek Reklama
19. 9.2010

Chinaski - i poosmé kvalitní zboží

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Zázraky jsme nečekali. Vlastně jsme nečekali vůbec nic, jen jsme zvědavě sledovali celý proces příprav a nahrávání. Novinka od Chinaski Není na co čekat ale s přehledem utne povídavou kdejakému chytrákovi. A co na to Pavel G.? „Ten se z nebe blaženě tetelí, jakého si dal Michal na ptáka vytetovat *ůráka.“

Ne nadarmo jsem nastavila v přehrávači opakovačku. Nová deska Chinaski Není na co čekat zahájila třetí kolo a najednou jsem se přistihla, že tancuju a s Michalem Malátným si sem tam prozpěvuju refrén písně 7 hříchů (poslechněte si), jejíž základ stihl napsat ještě bývalý bubeník a duše kapely Pavel Grohman. Ten před dvěma lety zahynul na motorce.
Kdyby přede mnou stála, asi bych kapele aplaudovala ve stoje.

Není na co čekat sice není v kontextu kapely žádný zázrak, v žánru popu se ale jedná pořád o velmi slušný nadstandard. Chytlavé popěvky, příjemné melodie a sem tam nějaký ten moment, který příjemně kousne. Chinaski znovu připomínají, že zábava je to, o co na koncertech nebo prostě na ulici s ipodem jde, a to i po tragické události, která je a hlavně Grohmanovu rodinu potkala. Díky bohu za ten přístup.

Žádné expetimenty, občas syrový zvuk
Album bylo původně koncipováno jako československá spolupráce Chinaski se slovenskými umělci. Po smrti bubeníka Pavla Grohmanna ale novinka doznala fatální změny. Z původního konceptu na albu zůstala jen skladba Takmer svätý (poslechněte si) a hlas slovenské zlaté slavice Zuzany Smatanové. Hudebně ale kapela zůstala tam, kde je jí nejlépe, ostatně proč se na stará kolena pouštět do novot. Desku tak charakterizuje syrově ryzí pop, z valné části nepřikrášlený elektronickými vychytávkami. Chinaski se prostě vykašlali na experimenty a i na osmém studiovém albu jedou po staré dobré cestě „fukčních“ melodií a docela dobrých textů.  

Umírněnou poprockovou linku narušuje jen ukřičenější punkovější variace na staré dobré ostrovtipné Chinaski, již prezentuje skladba Kérka s textem, který obsahuje právě ono jedno sprosté slovo anoncované na přebale desky (a citované v úvodu recenze - poslechněte si). Velký prostor na desce dostal nový bubeník Ota Petřina, lépe známý jako Marpo, který v Digitálně, ve skladbě s elektronickým obalem, rapuje. Jeho vložka, stejně jako xtá variace na téma neschopnost komunikace vinou sociálních sítí, je ale dost mimo (poslechněte si).

Přesto jsou i na desce Není na co čekat hlavní zbraní Chinaski především texty. Podílel se na nich hlavně zpěvák Michal Malátný, z jeho hlavy je i dynamická Hádalo se…. Jestli vás během poslechu desky nedrapne žádná jiná skladba, tak při téhle by si pokyvoval hlavou do rytmu i nahluchlý. Dojít až na konec desky, aniž byste projevili mininální zájem, ale nenechá už otvírák 3Pasty („Po sedmi letech je to prý dost častý, byla pryč už tři zubní pasty“ - poslechnetě si) nebo klasická „chianaskovka“ Spáč, poetikou blízko Tabáčku.  

Chinaski stále vedou
„Vím, že právě tohle není zpráva století, však rád bych vám teď přiblížil své vnitřní napětí,“ zpívá Michal Malátný v singlu Spáč a i my bychom rádi světu sdělili, že Chinaski jsou pro nás i po osmé řadovce Chinaski - Není na co čekatčeskou kapelou středního proudu číslo jedna. Vtipné texty jako samozřejmost, chytlavý poprock, hudební i „poetický“ vzorec, který funguje. Ale hráli (si) snad tihle pánové (na) něco jiného?  

Chinaski - Není na co čekat
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 46:12
Seznam skladeb: 3Pasty, 7 hříchů, Spáč, Kérka, Artisté, Jak mám ti říct, Kompy, Takmer svätý, Obloha, Digitálně, Sen 1996, Hádalo se…, Šatna

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama