Štítek Reklama
14. 7.2010

Enrique Iglesias, král béčkových diskoték

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Enrique Iglesias - Autor fotografie: Foto MySpace zpěváka

Enrique Iglesias platil od začátku kariéry za milovníka, který vypouští do světa jeden láskyplný song za druhým. A milovala ho za to nejen celosvětová španělsky mluvící komunita, ale i pyšný otec, slavný zpěvák Julio Iglesias. Aktuální Enriqovo album Euphoria je dvojjazyčné; tím ale bohužel zajímavosti okolo desky končí.

Po vydání alba Insomniac, kde laškoval s R‘n‘B a dával tak vale latino popu, Enrique Iglesias nadšeně experimentoval a hrál si se styly i jazyky. Jako rodilý Španěl má v krvi především latino rytmy, mimo Španělsko se mu ovšem povedlo prosadit se s popovými, anglicky zpívanými hity Hero nebo Escape. Po čtyřech španělsky a čtyřech anglicky zpívaných albech se vrhl na desku, na níž dal dohromady nejen oba jazyky, ale i několik hudebních stylů.

Z milovníka zpocený gogo tanečník
Z Enriqua, chlouby celého španělsky mluvícího světa a odvěkého rivala Rickyho Martina, se stal na novince  kámoš snad se všemi rappery, kteří zrovna ve světě frčí. A jako bonus objevil kouzlo klikání na počítačová udělátka. Ze španělské poetiky mu zbyly dvě romantické skladby (Ayer, Dile Que), odkazují na stará dobrá minulá léta, a dvě anglicky zpívané balady (Heartbreaker, Coming Home). Akustickou kytaru v čisté podobě vytáhl až ve skladbě Ayer, i tam jsou ale slyšet nadbytečné umělé zvuky. Vyhnul se jim alespoň v prvním singlu Cuando Me Enamoro (poslechněte si), příjemném latino popu, Enriqovi šitém na míru. Se zpěvem mu tady navíc vypomohl dominikánský elegán Juan Luis Guera.

Singl ale ve výsledku potenciální nadšence klame; celá deska se totiž v podobném duchu bohužel nenese. Daleko typičtější je pro ni řada zběsilých a prvoplánových tanečních odrhovaček bez nápadu, vhodných tak pro gogo tanečníky. Řeč je i o úvodní I Like It - skladbu se slyšitelnou inspirací u Scissor Sisters a bez jakékoliv další invence nezachránil ani rapper Pitbull. Na diskotékách si ale své místo určitě najde, pařit se na ni dá totiž opravdu do zblbnutí.

I Like It, Enrique a Pitbull


Ve stejném diskotékovém rytmu se nese i Dirty Dancer (hostuje v ní Usher), kterou Enrique nazval songem pro všechny zlobivé holky, i skladba Everything‘s Gonna Be Alright. Kromě jakési směsky elektra, dance  a popových balad sáhl Enrique i po reggae v One Day At a Time. I to ale musel „obohatit“ o umělé efekty a také o dalšího známého rappera Akona (poslechněte si).

Za hřích stojí jediná
Euphoria působí jako hravý pokus o co nejpestřejší album, naráží ale na nepromyšlenost jednotlivých kroků, hlavně na mix umělého disca s popovými baladami a dost nepochopitelné hostování tří rapperů, byť většinou zpívajících. Nepatřičně potom z celé desky vyčnívá Heartbeat, duet s bývalou zpěvačkou The Pussycat Dolls Nicole Enrique Iglesias - EuphoriaScherzinger (poslechněte si). Heartbeat je čistá jako rozkvetlá lilie s působivým klavírním doprovodem. Tak nějak by mohlo znít propojení silného článku Enriqovy tvorby, tedy balad, s moderním elektro zvukem.
Kdyby se zpěvák soustředil na podobnou rovnováhu obou stylů, mohla být Euphoria vážně příjemná deska. Takhle zní spíš jako soundtrack vesnické diskotéky.

Enrique Iglesias - Euphoria
Vydavatelství: EMI/Virgin
Celkový čas: 54:20
Seznam skladeb: I Like It, One Day At a Time, Hertbeat, Dirty Dancer, Why Not Me, No Me Digas Que No, Ayer, Cuando Me Enamoro, Dile Que, Tu y Yo, Heartbreaker, Coming Home, Everything‘s Gonna Be Alright, No Me Digas Que No

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama