Štítek Reklama
11. 11.2010

Jennifer Aniston vysvětluje, jak se rodí děti ze zkumavky

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Jeniffer Aniston - Autor fotografie: Foto Palace Pictures

Kde jsou ty časy, kdy romantické komedie mířily do řad nezadaných dvacátníků, maximálně třicátníků? Kassy, hlavní hrdince filmu Záměna, je už čtyřicet let a rozhodla se dál neignorovat tikání biologických hodin. Že nemá životního partnera? Nevadí. Jako dárce spermatu si vybere toho nejvhodnějšího kandidáta, pohledného atleta s romantickou duší. Jenže je tu jeden háček: její nejlepší kamarád Wally.

Hlavním motivem filmu Záměna je jedna z klasických situací, kam může vyústit kamarádství mezi mužem a ženou. On (Wally, Jason Bateman) zjistí, že ji vlastně miluje, jenže k vyjádření citu mu brání nejen fakt, že už se znají moc dlouho a že by dalším krokem mohl pokazit úplně vše, ale i vlastní neurotická povaha. Ona (Kassy, Jeniffer Aniston) pro změnu po tolika letech kamarádství dotyčného odepíše z pomyslného seznamu nápadníků a téměř ho už nevnímá jako muže.

Možná by ti dva byli dál jen přáteli, kteří se schází na kávě, debatují o svých milostných nezdarech, pocitech „ach, ujíždí mi vlak“ (ona) a potencionálních smrtelných chorobách (on). Jenže každý příběh Táta a synpotřebuje rozbušku, a tou je Kassyino rozhodnutí neodkládat nadále touhu po dítěti a vyhlásit pátrání po dárci spermatu. Z pomyslného souboje nakonec nejlépe vyjde prototyp amerického WASP (White Anglosaxon Protestant) Roland, který je pravým opakem skeptického nesportovce Wallyho.

Kassie u příležitosti nového životního kroku uspořádá „oplodňovací večírek“ a vše by proběhlo přesně dle jejího plánu, kdyby se Wally na večírku neopil do němoty a nezpůsobil záměnu obsahu sklenky se spermatem. A pak ke svému překvapení za šest let nezjistil, že Kassiyin malý synek Sebastian má stejnou hypochondrickou a přecitlivělou povahu jako on sám.

Kdybybste to jednou sami potřebovali…
Nemá smysl zastírat, že na diváka v Záměně - už kvůli jménu filmu - příliš překvapení nečeká. Co však film zachraňuje před dvouhodinovou nudou, je dobré herecké obsazení. Romantická komedie stojí a padá s ústřední dvojicí a Jennifer Aniston Prozatím nešťastný otecs Jasonem Beatmanem spolu fungují velmi dobře.
Jennifer je typ pohotové sebeironické holky bez afektu primadony a Jasonův Wally je občas nesnesitelné pako, které ovšem dokáže dát své postavě hloubku a v příhodný okamžik vzbudit soucit. Dá se říct, že řadu scén si nenápadně uzmul pro sebe. A jestliže vedení dětských herců patří k režisérským oříškům, Thomas Robinson se pod vedením tandemu Josh GordonWill Speck stává roztomilým rozumbradou přesně na hraně s otravným frackem (což platí stejnou měrou u představitele jeho filmového táty).

Nechybí tu samozřejmě typický arzenál barvitých vedlejších postav romantických filmů, které dodávají ději šťávu (zde se sluší připomenout třeba Jeffa Goldbluma v roli Wallyho šéfa).
Ze Záměny se těžko stane kasovní trhák. Jde spíš o jakousi rodinnou podívanou, na jejímž konci snad budete vědět, jak vysvětlit dítěti, že pochází ze zkumavky. Jeden nikdy neví, co se mu může v životě hodit.

Záměna (The Switch)
USA, 2010, komedie
Režie: Josh Gordon, Will Speck
Hrají: Jennifer Aniston, Jason Bateman, Jeff Goldblum, Juliette Lewis, Patrick Wilson, Thomas Robinson
Premiéra v ČR: 25. listopadu 2010

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama