Štítek Reklama
11. 8.2011

Jsou slavní, gay a lesbian a dělají dobrou muziku

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Freddie Mercury - Autor fotografie: Foto ČTK ICTURE ALLIANCE/DB

Do Prahy se ze všech koutů sjíždí lidé v duhových třičkách, konzervativci zakrývají dětem oči a z Hradu se ozývá zlověstné prskání. Prague Pride je tady. Festival tolerance, jak organizátoři akci označují, je příležitostí pro gaye a lesby, aby ukázali, že se nestydí za to, koho milují. A my fandíme jejich muzice, protože je dobrá.

Homosexuálních muzikantů, jejichž tvorbu máme rádi, je ve světě pop music celá řada - od Michaela StipaR.E.M. přes písničkáře Rufuse Wainwrighta, George Michaela až po tak trochu bláznivého absolventa talentové soutěže Adama Lamberta. Které skladby jsou ale pro svět komunity LGBT typické?

Pet Shop Boys: I’m With Stupid

Britské electropopové duo Pet Shop Boys ztělesňuje klasický příklad gay umění. V osmdesátých letech neustále odmítalo o své orientaci mluvit, v liberálních devadesátých si odbylo coming-out a pokračuje v hudební kariéře.
Možná, že píseň I’m With Stupid z roku 2006 není tak hluboká jako hit It’s a Sin, nemá v klipu žádné polonahé svalouše jako chorál Go West ani nebojuje proti AIDS jako osvětová Being Boring, zato je však mnohem vtipnější. Při jejím psaní si totiž Pet Shop Boys vzali na paškál vztah mezi někdejším britským premiérem Tony Blairem a americkým prezidentem Georgem Bushem. Přečtěte si text písničky.

Elton John  - Candle In the Wind

Asi není možné napsat jediný článek o slavných gay hudebnících bez toho, abychom zmínili jméno Elton John. Vypadá to jako klišé, ale Elton John ve své době představoval skutečný  fenomén. Už v sedmdesátých letech se otevřeně přiznával k bisexualitě a čím více ledy tály, tím více “teplal” i Elton. Když v roce 1997 zahrál Candle In the Wind na pohřbu gayi opěvované princezny Diany, stal se skutečnou vůdčí osobností LGBT komunity.

  

Beth Ditto - I Wrote the Book

Indie rocková punkerka Beth Ditto je specifická figurka. Je obézní, lesbička a ještě vypráví novinářům, že zamlada jedla veverky. Zpívá ale vážně skvěle, jak potvrdila i na pražském koncertě se svou kapelou Gossip.


Freddie Mercury - Love Kills

Jeden z největších hlasů historie rocku, zpěvák Queen Freddie Mercury, byl dalším otevřeně bisexuálním, v soukromí spíše homosexuálním zpěvákem osmdesátých let. Píseň Love Kills má v jeho podání zcela specifické vyznění - Freddieho totiž láska skutečně zabila. Zemřel v roce 1991 na AIDS.Nightwork - Globální oteplování

Dobře, nemyslíme si, že by kdokoli z kapely Nightwork byl gay, ačkoli by si to autor tohoto článku - sám teplej - ze srdce přál. Buďme ale upřímní. Byli by dnes tihle kluci tolik slavní, kdyby kdysi z rádia nefrázovali nepravdy o své orientaci?  

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama