Štítek Reklama
15. 5.2009

Kim Deal přišla do Pixies přes inzerát. Předtím na baskytaru nehrála!

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

baskytaristka a zpěvačka Kim Deal - Autor fotografie: Foto: Archiv

Rock'n'roll je záležitostí spíše pánskou. Sice existuje spousta zpěvaček, které dokazují, že i zástupkyně něžného pohlaví dokáží udělat pořádný randál, ale mezi instrumentalisty je dívka spíš výjimkou než pravidlem. Přesto existuje několik zásadních skupin, u nichž baskytaru obsluhovala nebo obsluhuje žena. V našem pětidílném seriálu si představíme některé z nich. Jako první to bude Kim Deal, baskytaristka a zpěvačka The Pixies.

V roce 1986 vyšel v jedněch bostonských novinách inzerát, že nově založená skupina hledá baskytaristu, který by poslouchal jak folkové trio Peter, Paul and Mary, tak hardcore-punkové Hüsker Dü. Kim Deal byla jediná, kdo zareagoval – sice přišla na schůzku bez basy (koneckonců na ni ještě nikdy předtím nehrála), ale když jí zpěvák a kytarista Charles „Black Francis“ Thompson půjčil padesát dolarů, dokázala si ji do příště obstarat.

Žárlivý lídr po ní hodil kytarou
V roce 1988 vyšla první dlouhohrající deska PixiesSurfer Rosa. Kim tam pod pseudonymem Mrs. Johny Murphy hraje nejen na basu (vždycky trsátkem, jak sama říká, „zelený Dunlop s tou malou želvičkou“), ale nejednu píseň doplňuje vokály, třeba Where Is My Mind?, která je díky použití v závěrečné scéně filmu Klub rváčů asi nejznámější písní Pixies dodnes. Hlavně ale se podílela na napsání a zpívá jeden z největších hitů Pixies, singl Gigantic. Surfer Rosa je přitom zásadní deskou pro mnoho postav alternativního rocku. Například Kurt Cobain zmiňoval, že ho asi nejvíc ovlivnila v jeho hudebním životě.

Poslechněte si Kim Deal se skupinou Pixies

O rok později vyšlo druhé album Pixies, Doolittle. Kim opět přispěla k napsání a zpívá (a netradičně hraje na slide kytaru) v písni Silver, ale její větší podíl na skladbách Pixies nebyl moc po chuti Blacku Francisovi. Na zbývajících dvou albech BossanovaTrompe le MondeKim žádný další autorský příspěvek nemá, což pochopitelně vedlo ke konfliktům mezi talentovanou skladatelkou a lídrem kapely, který po ní dokonce jednou hodil kytarou.

Pixies už zase koncertují
Ukázalo se, že Black Francis asi šlápl vedle. Kim si už v roce 1988 vytvořila s Tanyou Donelly z Throwing Muses vedlejší projekt The Breeders a když Black Francis v roce 1993 Pixies rozpustil, mohla se mu věnovat naplno. Druhá deska The Breeders s názvem Last Splash (hraje na ní i Kelley Deal, jednovaječné dvojče Kim – znáte nějakou jinou takovou dvojici v rock'n'rollu?) z roku 1993 měla několik zářezů na MTV včetně hitu Cannonball. Že si svoji chybu Black Francis uvědomil, ukázal rok 2004 – od té doby totiž Pixies znovu koncertují a autorkou dosud jediné nové nahrávky, písně Bam Thwok, je právě Kim.

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama