Štítek Reklama
14. 9.2010

Noví Linkin Park: Překlikni dál a plácnu tě přes prsty!

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

„Přestaňte překlikávat mezi jednotlivými skladbami, užijte si tuhle desku od začátku do konce!“ Přesně tohle vzkázali američtí rockeři Linkin Park svým fanouškům. Jejich očekávaná novinka A Thousand Suns je natolik kompaktní záležitost, že byste si neměli kazit zážitek přeskakováním jednotlivých partií. I když vás tisíc sluncí v podaní amerických nu-metalistů možná dost překvapí.

Dva dny před vydáním nové desky A Thousand Suns uvolnili Linkin Park na svém profilu k poslechu celý setlist. V prostoru pro přehrávání muziky ale najdete jen jeden track nazvaný A Thousand Suns: Full Experience. Skladba má 47 minut a při první kontaktu s novinkou vás tak čeká celé album od začátku do konce. My na Kouli ale kromě soustředěného poslechu doporučujeme ještě jednu věc: zkuste se vykašlat na nároky. Čtvrtá studiová deska totiž asi nebude to, co byste od Linkin Park čekali.

Linkin Park, jak je neznáme
A Thousand Suns je na podobnou kapelu skokem do nových vod. Zvláště pokud si uvědomíme, že začínala jako velký průkopník stylu zvaného nu-metalu a ještě minulé, tři roky staré album Minutes to Midnight, rozhodně neznělo ořezátkově.
Něco málo z tvrdých rifů sice najde i na novince, ale kde že loňské sněhy jsou (Mike Shinoda si třeba zarapuje ve skladbě When They Come For Me, klasický nu-metal všal zapomeňte.) Spíše než o rap, tak typický pro tenhle hudební styl, jde ale o rockhopové pokusy v rámci celé skladby. Pánové hojně experimentují hlavně s elektronikou a exotickými elementy a zmíněná skladba se nese v rockově laděném orientálním rytmu. V podobně scénické atmosféře se pohybuje celý deska, od intra The Requiem, které plynule přechází v další a další skladby.

Nových dimenzí objevíme na desce celou řadu. V Robot Boy nás pánové přenesou zdvojenými vokály až do dob popových boybandů devadesátých let. Obzvláště zpěvák Chester Bennington umírnil svoje ukřičené hlasivky a zpívá vyklidněným medovým hláskem. Pracuje s výškami, které netlačí silou, a zpívání si vychutnává daleko víc než v minulosti. Skladby jako Waiting For the End (poslechněte si) jsou tak zážitkem hlavně díky němu.  
Aby však nebyl mezi rockery za měkotu, zařval si alespoň na druhé polovině desky v energické a téměř taneční Blackout, Wretches And Kings a nesmíme zapomenout ani na singl The Catalyst. Mohlo by se tak zdát, že desku Linkin Park dovedou ve starém dobrém drsném žánru, na konci se ale přeci jen zase objeví „kluk s kytarou“, tedy poprocková balada The Messenger (poslechněte si), doprovázená španělkou a klavírem.

Linkin Park a The Catalyst

Rockery a pravověrné fanoušky Linkin Park novinkou pravděpodobně zklamou. Zastírat překvapení a mít ústa otevřená nevěřícným úžasem by bylo čisté pozérství. Z desky nicméně čiší hravost, radost z muziky a koncepční duch, který dotáhl nahrávku i přes obrovské množství stylů a překvapivých prvků k celistvé dokonalosti. A Thousand Suns je odvážný počin, který si zaslouží potlesk za experimenty.

Linkin Park - A Thousand Suns
Vydavatelství:
Warner Music
Celkový čas: 47:56
Seznam skladeb: The Requiem, The Radiance, Burning In The Skies, Empty Spaces, When They Come For Me, Robot Boy, Jornada Del Muerto, Waiting For the End, Blackout, Wretches And Kings; Wisdom, Justice, And Love; Iridescent, Fallout, The Catalyst, The Messenger

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama