Štítek Reklama
14. 8.2010

Open Air Festival: Odpusťte nám ty zmatky, je pátek třináctého

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Royksöpp - Autor fotografie: Foto Open Air Festival

Nový Open Air Festival má za sebou první ostrou zkoušku. Během druhého dne dorazilo do Panenského Týnce na koncerty hlavních hvězd Faithless a Röyksopp 16 tisíc lidí, a to i přes deštivé počasí. Akci ale doprovázela řada organizačních kiksů.

Kdo si myslel, že na Open Air Festival v Panenském Týnci asi 60 kilometrů za Prahou dorazí v pátek pěkně na osmou - třeba rovnou na Tata bojs, pěkně se spletl. Posledních sedm kilometrů jediné příjezdové cesty bylo totiž zasekaných tak, že auta vytvořila hodinu a Publikum na Open Air Festivalupůl dlouhou frontu (v té ostatně uvízli i samotní headlineři Faithless, kteří tak dorazili pozdě na tiskovku.) Další půlhodina se nastřádala v místech vydávání vstupních pásků za lístky (ve stanu se nesvítilo a obsluha tak pracovala s baterkou).
Příjemné pak nebylo ani "prosakování" zvuku z vedlejšího pódia, když na tom hlavním headlineři zrovna dohráli písničku, stejně jako fronty, které se v hlavní části obrovského areálu letiště stály skoro na všechno - od toalet až po pivo.

Jistě, Open Air Festival začíná a vychytává chyby, ovšem i tak se nabízí srovnání s konkurenčním Rock for People, na který letos přijelo jednou tolik lidí. Organizátoři tam logistiku dotáhli téměř k dokonalosti; zázračně se nečekalo ani na příjezdu přes vesnice, ani u toitoiek nebo stánků s pitím.

Žádná z předchozích výtek nicméně nepokazila festivalové hudební zážitky. Kromě klasik typu Wohnout, Sunshine nebo Support Lesbiens fanoušky nastartovali zmínění Tata bojs na hlavním pódiu. Specialitou jejich neposedné show byla festivalu přizpůsobená verze coververze depešáckého hitu Personal Jesus ("po nás přijdou Norové, děvčata jsou hotové" s narážkou na následující Röyksopp).

Elektrokarneval s Röyksopp
Röyksopp
svůj set spolu s doprovodnou kapelou spustili chvilku po desáté hitem z roku 2003 Eple. Během Remind Me šly nahoru nejen ruce a norské vlaječky, ale i francouzská hůl jednoho z fandů. "Chceme vás udělat šťastnými", ozvali se Röyksopp bezprostředně před Happy Up Here. A dělali, co mohli. Ve svých kápích chvílemi vypadali jako soubor tanečně naladěných svářečů, aby se za chvíli proměnili v tančící výběr figurek severské mytologie.
Vizuálně fantastická byla karnevalově oděná hostující zpěvačka Anneli DreckerThe Girl And the Robot, songu, který pro kapelu nazpívala Robyn (poslechněte si), při hitovce What Else Is There pak ale bohužel úplně vypadl zvuk. "Promiňte ty zmatky, ale je pátek třináctého," komentovala to kapela vtipně. Komunikace s publikem ji šla vůbec na výbornou, včetně českých frází typu "chcete ještě?". Polovina základní sestavy kapely, Svein, se dokonce na tiskovce svěřil, že čeština mu zní jako skvělý jazyk.

Na koncertě samozřejmě nemohla chybět ani sugestivní Poor Leno, při které Röyksopp s konečnou platností vytvořili na pódiu scény na pomezí Návštěvníků a rozjetého skřítkovského karnevalu. Bláznivý, ale energií nabitý a až na Maxxi Jazztechnické problémy skvělý koncert zakončili Röyksopp dvojicí přídavků, kterým dominovala neskutečná coververze písničky Wuthering Heights od Kate Bush (poslechněte si).

Faithless jsou showmani, naléhavost do setu ale nedostali
Jestliže Röyksopp ve svém hodinovém setu vsadili na sympatickou hravost a ztřeštěnost, hodinu a půl dlouhý koncert Faithless byl pojatý velkolepě - od světelných projekcí až po celkově rockovější verze všech tanečních vypalovaček.
Sun to Me z nové desky Dance zní díky hlasu Maxi Jazze na desce mrazivě naléhavě, v živé podobě ale dostaly větší prostor hudební podklady - škoda. Při God Is a DJ, již dokreslovaly světelné chrámy na projekčních plánech, se ale už většina fandů nechala unést notoricky známými zvuky syntezátorů Sister Bliss a na svém metru čtverečním prožívala soukromou taneční slast. Skvělá byla i novinka Feel MeHarry Collierem, ale i hitovka Mass Destruction, doprovázená projekcí letadel a mírotvorných hesel.


Při Tweak Your Nipple začalo nad areálem silně pršet. Fanoušky to ale neodradilo, nasadili pestrobarevné pláštěnky a jeho se dál. Party pokračovala přes InsomniaSalva Mea až po závěrečné Not Going Home; škoda, že ani do ní se Faithless nepodařilo vložit takovou naléhavost jako na albu.

Festival v sobotu pokračuje posledním dnem, hlavní kapelou budou britští Kasabian. Kompletní program je tady.

Fotogalerie

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama