Štítek Reklama
18. 10.2010

Sting + Robyn + podzimní Anglie = I Blame Coco. Že by deska roku?

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Coco Sumner - Autor fotografie: Foto Universal Music

Už v polovině října máme kandidáta na popovou desku roku. Jmenuje se The Constant a její duší a hlasem je dvacetiletá zpěvačka Coco Sumner. Že jste tohle jméno ještě neslyšeli? Tak schválně. Naťukejte ho do YouTube, dejte enter, zavřete oči a soutěžte s kamarády, kdo rychleji pozná, čí dcera tahle talentovaná holka je.

Zavřete oči a uslyšíte Stinga. Otevřete oči a uvidíte jeho dceru. Dvacetiletou Eliot Pauline Sumner, dívku, v jejímž hlasu se kromě otcova stínu splétá to nejlepší z Lily Allen, Amy MacDonald a bezděčné odměřenosti; stejné jako podzim nad kamennými zídkami v polích cestou do Londýna.
Ostatně není se čemu divit; Eliot Sumner, která si říká Coco a se svou kapelou I Blame Coco vydala skvělý debut The Constant, je ve skutečnosti docela plachá dívka. V rozhovoru na letošním festivalu Wireless z ní moderátorka dohromady dostala jen to, že mezi její favority patří rapper Plan B. (podívejte se).

Na internetu ale najdete i video, ve kterém stojí Coco za mikrofonem sama, jenom s kytarou (akustická verze Playwrite Fate). Folkrocková naštvaná princezna, písničkářka s výrazným hlasem a chladným pohledem. Songwriterský základ si Coco přenesla i na album The Constant, které jí pomáhala dávat dohromady elekropopová zpěvačka Robyn. Vedle Stingovy krve je to další jasně rozeznatelný prvek, který praští do uší po prvních vteřinách singlu Selfmachine.


Coco ale není žádná kopírka. Vybírá si, balancuje na hraně a do svých písniček nechává projít jen tolik nezbytně nutných vnějších vlivů, aby mohl světlo světa spatřit originální, pestrobarevný debut s nápaditým a moderním zvukem. Jakkoliv můžeme její výraz srovnávat třeba se zmíněnou Allen, MacDonald, ale i třeba Florence and Coco Sumner: Selfmachine? the Machine, Coco má ve své muzice ještě víc barev a emocí.

Hudba z hradu i od mikrovlnky
Do Quicker (poslechněte si) Coco se svými kluky naskládala nápady minimálně na dvě další skladby. Skvěle zasazené, nervózní klávesy v refrénu mají vážně urychlovací moc, ať už zrovna pracujete, umýváte nádobí nebo běháte.
Když Coco zastřeným hlasem s typicky anglickým přízvukem v No Smile vypráví, že „ho potřebuje na svém seznamu hostů“, zní to tak mile a upřímně, jako když vás Angličan zve na jídlo z předchystané vaničky, které pro vás po studeném výletě na venkov vlastnoručně a s nejlepším svědomím ohřál v mikrovlnce.
Coco je ale dvacet, tak proč by se měla zavírat u plotny? Vyražte s ní raději na večírek, kde se bude stále dokola hrát její Party Bag. Pozor ale, ať během veselé taneční písničky na sluníčku u bazénu nevybryndáte ze skleničky drink! Dost možná, že na party dorazí i samotná Robyn, která hostuje ve skladbě Caesar. Kombinace diska a elektra tu zní chvílemi jako muzika z tajemného hradu, škoda jen, že v zajímavé atmosféře písničky se hlas Coco ztrácí ve prospěch tuctové aranže (poslechněte si).
Naopak Playwrite Fight dostalo ve verzi s kapelou hravý kabát, jehož barvy neomrzí ani po několikátém poslechu. A co teprve It´s About to Get Better, love song, který zní, jako kdyby se Coco převtělila v Robbieho Williamse a zpívala z oběžné dráhy. Fráze "jde o to, že to bude horší než se to zlepší" zní možná banálně, v podání Coco by se ale mohla tesat do měsíční horniny.

Ve zmíněném rozhovoru na festivalu Wireless si Coco z klobouku vytáhla otázku, kdy naposledy lhala. Zapřemýšlela, nervózně se zavrtěla a nakonec odpověděla, že neví. Moc prý nelže, protože je to na ní hned vidět. Jestli na první desce lže nebo ne, nepoznáme. Za to, jak dvanáct vlastních písniček a jedna coververze Neila Younga zní, ale I Blame Coco: The Constantmůže dát s klidem do ohně obě ruce. Její album je totiž skvělé.

I Blame Coco - The Constant
Vydavatelství: Island Records
Celkový čas: 42:23
Skladby: Selfmachine, In Spirit Golden, Quicker, Turn Your Back On Love, Please Rewind, Summer Rain, Playwrite Fate, The Constant, Party Bag, No Smile, Caesar (feat. Robyn), Only Love Can Break Your Heart (Neil Young cover), It´s About to Get Worse

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama