Prkýnka na maso jsme uřízli. Vychází kniha o historii skateboardingu

Redakce

Počátkům ježdění na skateboardu v Čechách od poloviny 70. let minulého století do roku 1990 se věnuje nová výpravná obrazová publikace Prkýnka na maso jsme uřízli, která vyjde na začátku září. Autoři Martina Overstreet a Michal Nanoru v ní vycházejí z rozhovorů s pamětníky dob, kdy se na prknech jezdili z dnešního pohledu nezvyklé disciplíny jako slalom či skok do výšky. Doplňuje je kolem 250 fotografií.

Právě fotografie byly na počátku samotné publikace. "Dostaly se k nám archivní fotky ze Staré Role z Karlových Varů. Přišlo nám neuvěřitelné, že takovíhle lidé mohli existovat v době, kterou si všichni pamatují jako defilé estébáckých baloňáků a chrchlajících autobusů. Chtěli jsme to lidem nějak přiblížit a pátrali jsme po dalších fotkách, až jsme se dostali k pamětníkům a zjistili jsme, že je to celé mnohem větší, než jsme si představovali,” řekl Michal Nanoru.

Fotek se nakonec sešlo asi 3000, k nim vzniklo dvacet rozhovorů. Z rozhovorů následně vzniklo jedenáct tematických kapitol. Věnují se například tomu, jak si lidé vyráběli skateboardy a jak se dostávali k informacím o nich. Předlistopadoví "skejťáci" podle Nanoru nevytvořili jednotnou subkulturu, ale prolínaly se mezi nimi tři skupiny – lidi, kteří poslouchali hard rock, punk a lidi, kteří chodili na diskotéky.

Čeští skateboardisté odříznutí od světa železnou oponou si prkna museli většinou vyrábět sami. Závěsy na kolečka se například jeden čas vyráběly z tankových pásů. Názorně toto kutilství v knize shrnul Robert Thiele, jehož slova tvoří i název publikace. "Prkna zbouchaný z kolečkovejch bruslí. Prkýnka na maso jsme uřízli a jezdilo se. Ono to teda vůbec nejelo. Člověk do toho kopnul a ono to nejelo," vzpoomíná Robert, syn spisovatele Vladimíra Thieleho.

Publikace Prkýnka na maso jsme uřízli vyjde v nakladatelství Yinachi na začátku září, křest má 6. září v pražské Meet Factory. Jde o druhý počin autorské dvojice Nanoru/Overstreet. V roce 2010 vydali knihu Zde jsou psi o vizuálních stylech české hudební scény. (sli)