5 slavných osobností, jejichž ostatky skončily na podivných místech

Redakce

Pokud je ve smrti alespoň nějaká útěcha, pak je to ta, že jakmile jednou člověk zaklepe bačkorama, uloží ho ve svátečním do polstrovaného penálu, zakopou hluboko pod zem a konečně mu dají pokoj. Následujícím známým osobnostem ale vzali i tu chvilku posmrtného klidu.

  1. Oči Alberta Einsteina jsou uloženy v bankovním sejfu v New Jersey
    I když si slavný fyzik přál kremaci, zákeřný muž se skalpelem jménem Thomas Harvey mu bez povolení vyřízl mozek a oči. Druhý jmenovaný orgán se dostal do vlastnictví doktora Henryho Abramse, blízkého Einsteinova přítele. No a ten si je coby cennou památku na obdivovaného génia uložil na bezpečné místo do banky.
  2. Richarda III. vykopali na parkovišti
    Je to tak. Asi nejméně oblíbený anglický král zemřel dva roky po korunovaci v bitvě u Bosworthu. Zakopán byl velmi ledabyle na hřbitově za františkánským kostelem v Leicesteru. Dnes na tom místě stojí rozsáhlé parkoviště, pod nímž archeologové Richardovy ostatky objevili v roce 2012. Dnes už jeho staré kosti odpočívají v leicesterské katedrále.
  3. Kosti Josefa Mengeleho dnes využívají medici
    Nechvalně proslulý doktor Mengele to dopracoval na takový level zrůdnosti, že se jeho ostatků nechtěl desítky let nikdo dotknout ani dva metry dlouhou tyčí. Nakonec se jich ujal dr. Daniel Munoz, který v roce 2016 přesvědčil uvedení Lékařského institutu v Sao Paulu, aby je s partou studentů mohl analyzovat.

  4. Mozek Walta Whitmana zničili vědci, kteří ho zkoumali
    Na začátku minulého století existovala partička lékařů, která si říkala American Anthropometric Society. Sbírali mozky mrtvých osobností a zjišťovali, jestli z nich nevyčtou, v čem spočívala jejich genialita. Tito pánové se dostali i k mozku básníka Walta Whitmana, když ho ale vyndavali ze sklenice s lákem, upustili ho a zničili. Pech, co?
  5. Napoleonův penis byl desítky let pod polštářem amerického sběratele kuriozit
    Cesta Napoleonova nádobíčka byla dlouhá a dobrodružná ještě dlouho poté, co imperátor zemřel v exilu na Svaté Heleně. Jeho lékař se domníval, že alespoň kus jeho těla by se měl dostat na rodnou Korsiku, a tak v nestřežené chvíli uřízl tu část těla, u které to bylo nejsnazší. Po cestě sice zemřel, ale o vzácnou věc se postarala jeho rodina. Od nich se pak Bonaparte junior dostal do Velké Británie, následně do muzea až za oceánem a skončil v soukromé sbírce známého milovníka podivností a kuriozit Johna Lattimereho, který jej ukryl pod vlastní postelí.

Krysy v žaludku a bodec ve střevech: 5 vůbec nejodpornějších způsobů mučení

Galerie: Jak by dnes vypadali slavní rockeři, kdyby ještě žili?