Ahoj, školní roku! aneb 10 písniček, které pomůžou s učením

sindlauerovamarta

Znáte to – každý, kdo chodí do školy, si myslí, že to je pěkná otrava, a každý, kdo už je ze školy venku, by se nejradši do těch bezstarostných let vrátil. Naše desítka songů není ale určena výhradně pro školáky. Motivaci, uklidnění a pomoc potřebuje ve své práci každý, ať má jeho práce jakoukoli podobu.

Makej, bitch!

Jak se říká, pečení holubi do huby nelétají. Nejvíc o tom asi ví Britney Spears, neboť celou píseň Work Bitch protkala hecujícími příkazy, že jestli chcete jezdit v Lamborghini, Maserati nebo nemít špeky, pracujte! Když se naučíte názvy bylinek v latině, nedostanete sice žádný auťák, ale paní profesorka vás uvede jako příklad vzdělanosti lidí.

Bože, pomoz mi!

Ve chvíli, kdy už do zkoušky nebo písemky zbývá pár minut, se mnozí z nás stávají věřícími, i když normálně neodliší kostel od Tesca. Pro případ zoufalství je možno využít pasáže ze songu Morriseyho „Dobrý bože, prosím pomoz mi!“. Zkuste to, možná to pomůže. Koneckonců, jak praví jeden vtip: Ti nejlepší studenti umí před zkouškou všechny otázky. Ti průměrní umí polovinu. Ti nejhorší neumí nic a modlí se k Bohu. A Bůh to slyší a řekne si: Jo, těm posledním pomůžu.

Kašleme na čárky

Nejste jediní, kdo ani po x letech od opuštění školského systému neví, jak to s těmi čárkami v češtině je. V angličtině nejsou interpunkční pravidla o nic lehčí, a proto Vampire Weekend ve skladbě Oxford Comma pokřikují „koho sakra zajímá oxfordská čárka?. Oxfordská čárka je volitenou čárkou před anglickými spojkami and, or nebo nor, a vtipný příklad špatného užití si můžete prohlédnout třeba tady. Čárky jsou užitečné, a tak jim, prosím, věnujte dostatečnou pozornost. Někdy můžou zachránit i život!. 

Pusu, pusu!

Prsaté studentky a pohlední studenti to mívají ve škole často lehčí. Některé vyučující uvádí svým zjevem do takových rozpaků, že ztrácejí schopnost rozlišovat správnou a špatnou odpověď. Pokud jste u zkoušení v úzkých, můžete tak jako Agnetha z

). Hodně štěstí.

Neboj, synu

John Martin na songu Don’t You Worry Child od Swedish House Mafia zpívá, že se, děti, nemáte bát. A skutečně: není čeho se bát. Nikoho vaše žákajdy ani vysvědčení nebudou v budoucnu zajímat (kromě dětí, které se budou chtít dovědět, po kom jsou tak chytří/hloupí). A pokud musíte snášet opovržlivé pohledy rodičů, pak se jim nebojte připomenout, že v době, kdy se oni učili, nebyl ani internet ani Super Drbna, Sheldon a tak podobně, takže se mohli mnohem lépe soustředit na práci.

Pomocná ruka medicíny

Kromě toho, že přesně v pět ráno nastává kritický čas, kdy zjistíte, že jste se učili celou noc a stejně neumíte nic, obsahuje píseň 5 AM britské zrzky Katy B i pro nás zajímavý refrén: Potřebuji někoho, kdo mě uklidní tak, jak to dělá Valium.“ Valium je přípravek u nás známý pod názvem Diazepam a má skvělé uklidňující účinky. Pro neurotické typy lidí zkrátka neexistuje lepší pomoc. Posezení na záchodové míse nebo hysterický brek do polštáře je pěkně nanic, a proto je v některých případech lepší sáhnout po medikamentech. Naše doba je holt náročná.

Aspoň něco vím

Povzbuzující vzkaz má pro vás i americká soulová legenda Sam Cooke: „Nevím toho moc o dějepisu, biologii, francouzštině, geometrii, trigonometrii ani algebře, ale zato vím, že tě miluju“.Někdy je skutečně nejdůležitější nalézt v životě něco, co vás činí šťastným, a je celkem jedno, co to je. Zrovna láska toho dokáže hodně. Například našprtané vzorečky vám nepůjčí nabíječku na telefon.  

Vydrž, Prťka, vydrž!

Pro některé je školní docházka srovnatelná s pobytem u babičky, jejíž televize vysílá jen kanál s dechovkami. Protože jste se zkrátka nenarodili uprostřed Afriky a zákon v našich luzích a hájích vám vzdělání nařizuje, někdy je prostě třeba zatnout zuby a vydržet. Škola trénuje výdrž, aneb jak říkal slavný ruský vojevůdce Alexandr Vasiljevič Suvorov: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.  

Odpočinek je důležitý

Odpočívat při učení je základní klíč k úspěchu. Je ovšem třeba najít tu správnou formu. Pokud relaxujete tak, že se 10 minut učíte a pak 10 hodin hrajete Call of Duty, nejenže si nezapamatujete nic, ale ještě k tomu způsobíte v mozku rozkol, kvůli kterému nebudete schopni se znovu naladit na studijní vlnu. Zajímavý článek o tom, jak se správně dělají pauzy, si můžete přečíst tady.  

Si to zasloužím!

Někdo na takzvaný „zákon vesmíru“ věří, jiný ne. Jeho princip spočívá v tom, že musíte neustále myslet na to, čeho chcete dosáhnout. Při učení je důležité připominat si, proč to vlastně všechno děláme, a v konečné fázi – pochopitelně po nějakém čase stráveném nad knihami – si můžete tak jako Madonna s čístým svědomím říct: „Udělala jsem, co jsem mohla, a vím, že si zasloužím odměnu.“ Nemusíte hned dostat tolik peněz, abyste si mohli koupit ostrov v Indonésii, ale třeba na nějaký ten zdravý nákup to stačí. Jak říkal Myšpulín ze Čtyřlístku: „Mrkvička a květáček, bude ze mě siláček!“. A měl pravdu – seznam potravin podporujících mozkovou činnost najdete tady