Avatar vs. Titanic: Kdo bude králem světa?

Stefan-Titka

Dlouho očekávaný snímek Avatar opravdu přepsal historii - to, co se zdálo být nemožné, se nakonec povedlo: Titanic, nejvýdělečnější film všech dob, našel svého pokořitele. Aby byl několik let trvající rekord zlomen, čekalo se paradoxně na stejného režiséra. James Cameron porazil Jamese Camerona a se svým modrým adrenalínovým spektáklem dál uhání plnou parou vpřed s Titanicem za zády. Další zastávka: osvaři. Jaké jsou šance Avatara u slovutné Akademie?

pollNa úvod je třeba říci, že i když se to může zdát zvláštní, Avatar a Titanic toho mají docela dost společného. Jistě, žánrově jde o dva diametrálně odlišné filmy a ani v jejich stylu nemůžeme hledat moc společných prvků. Co však oba snímky spojuje, jsou rozporuplné reakce kritiků a diváků. Titanic si před dvanácti lety vysloužil podobné ohlasy jako Avatar, který je právě teď v kinech: Po technické stránce bezchybné, ale scénář?

Jelikož po technické stránce nemohl na konci 90. let nikdo Titanicu vyčíst ani popel (hoši z „trikařské“ společnosti Industrial Light & Magic se tehdy opravdu vytáhli), začalo se šťourat v plakátové romanci.
Kritici filmu byl vytýkali naivní milostný trojúhelník, s rozpaky byl přijímán i v té době neznámý mladíček Leonardo Di Caprio, který se zdál pro roli až příliš mladý. Nic z toho ale nezabránilo tomu, aby si režisér James Cameron při přebírání jedenácti Oscarů a titulu nejvýdělečnějšího filmu zakřičel: "Jsem králem světa!"

Přečtěte si na Kouli: Avatar porazil ve výdělcích Titanic

Skvělé dílo, nebo ekologická agitka?
Také Avatar je po technické stránce bez chyby; posouvá možnosti kinematografie a využívá potenciál trojrozměrného obrazu. Ale všechno to, co kritici vytýkali Titanicu, se i tentokrát pollCameronovi vrací jako ozvěna. Vizuálně bez výhrad, avšak příběh zavání ekologickou agitkou za hranicí dobrého vkusu. Říkají to alespoň ti, kteří v Avatarovi chtějí vidět víc než jen vizuálně dynamickou 3D jízdu.

Dá se z toho všeho něco vyvodit před udílením cen Akademie? Překonat předchozí „magickou“ oscarovou nadílku bude těžké, na druhou stranu, kdo jiný než Železný Jim by to měl zvládnout?
V technických kategoriích se Avatar zdá být jasným favoritem, ale co se ostatních položek na seznamu týče, jeden aby byl spíš skeptický. I přes svoje nesporné kvality totiž Avatar nedostatky má a ruku na srdce: nominace pro „Modráka“ za herecký výkon, byť hraje líp než leckterý herec z masa a kostí, se také nezdá příliš reálná. Digitální Sam Worthington ale nemusí smutnit – na nominaci tehdy nedosáhl ani Leonardo DiCaprio a podívejte se, jak do jakých kvalit vyrostl.

Jak to vidíte vy, Koulaři? Má Avatar šanci porazit Titanic i v počtu posbíraných sošek? Nebo si spíš myslíte, že ani nebude tolikrát nominován? A hlavně – je podle vás Avatar opravdu nejlepším snímkem minulého roku?

Témata: