Čokovoko vyndaly ruky z dřezu a natočily vtipnou Hudbu

Jiri-Vanek

Dvojice dívek se svérázným názvem Čokovoko je podle vlastních slov nejznámější z hudebně nenadaných kapel v Brně. To posoudíme těžko, faktem ale je, že jejich absurdní variace na hip-hop nenechá v klidu pravděpodobně nikoho. Název “prvního opravdového” alba, které vyšlo 1. dubna, vysvětlují Adéla a Zuzka takto: “„Nové CD se jmenuje Hudba, protože pod mluveným slovem máme hudbu. A toto spojení je snad pěkné.“ My dodáváme, že v podání Čokovoko určitě je.

Čokovoko svou desku nazvaly drze Hudba, přestože o hudbu u nich vlastně moc nejde. Nutno ovšem podotknout, že oproti starším nahrávkám postavených na všelikde vykradených samplech jsou tentokrát podklady většinou původní – postaral se o ně Tomino Kelar (hrával s waleskými The Mountaineers) a učinil tak velmi zručně.
Do minimalistických elektronickch beatů nasamploval tu indické motivy, onde zas úryvky z písní (pochopitelně brněnských) skupin Synkopy 61 nebo Los Brňos, a to celé tak chytlavým způsobem, že občas zapomenete poslouchat texty.

Čokovoko: Třídní sraz

Což je pochopitelně škoda – o ně totiž jde u Čokovoko především. Místy naivistické rýmovačky a vtipy jak ze druhé třídy základky (Kája Svoboda věděl, jak se krotí žal/proč proti sobě obrátil samopal – Sebevražda), místy vrcholně vtipná (Jen se oholím, na buchtě rostou zas drny/nejsem Ježíš, ale cítím ty trny – Sebevražda) výpověď ze života dívky z města Brna, které to mimochodem taky pěkně schytává (Brno a návštěva smrdí třetí den od hlavy / jedu do Jihlavy / hledat jiné pohlaví – Brno).

Čokovoko – Sebevražda

http://www.youtube.com/watch?v=jlm9u7ZuhI4

Samozřejmě, svérázný humor Čokovoko vám nemusí sedět. Pokud si myslíte, že “holka může vyndat ruky z dřezu, jen když jde naštípat polena” (jak zní svérázná rada z písně Dědovo desatero), asi vám vagina monology Čokovoko o menstruaci (Na mém trhu/řádí neviditelná ruka mrouskání a vrhu – Perioda) a masturbaci (Na prahu svého cíle / já nová města věštím/na očích mám pink brýle/když diamant si leštím – Autostimulace) nepůjdou přes uši.


Čokovoko: Perioda
Čokovoko: Dědovo desatero

Není divu, ony Čokovoko udělaly svým neumětelským rapem v závěrečné skladbě desky a zároveň největším hitu Etapy v životě ženy pro zrovnoprávnění a sebeuvědomění žen mnohem víc než třeba autorky příručky MŠMT o genderově vyváženém vyjadřování.

Čokovoko – Etapy v životě ženy

http://www.youtube.com/watch?v=2pEUiuvkdy8

Čokovoko jsou svérázným fenoménem české hip-hopové scény a staví na hlavu jeho maskulinitu; ostatně pokud by měli bigbossáčtí nadsamci špetku nadhledu, tak jim Čokovoko dávno hostují na albech.

Mimochodem, výjimečnost Čokovoko na celé české scéně poznáte i podle toho, že zatímco u ostatních kapel je čtení tiskových zpráv čiré utrpení, u brněnské dvojice je to čirá zábava, byť si po přečtení nejste jistí, co je vlastně myšleno ironicky a co vážně.
To vlastně platí i o tvorbě Čokovoko samotných: pokud nejste mačistický suchar, mohla by vás Čokovoko - Hudbapobavit. Ale nevyčítejte nikomu, že pak dlouho nebudete tušit, co si o téhle dvojce vlastně myslet.

Čokovoko – Hudba
Seznam skladeb: Intro, Sebevražda, Monogamie, Štěstí, Brno, Perioda, Dredař, Sláva, Autostimulace, Dresink, Dědovo desatero, Třídní sraz, Etapy v životě ženy
Vydal: Mamka
Celkový čas: 41:36

Témata:,