Pohoda, den 1: Lou Reed a Plastici pro Václava Havla

ondrejbambas

Zatímco v Čechách se honila jedna bouřka za druhou, trenčínskému letišti a festivalu Bažant Pohoda se procházející průtrž mračen elegantně vyhla a krátký déšť tak působil jako příjemné osvěžení. První festivalový den se odehrály dva velké večírky; jeden rockový, věnovaný Václavu Havlovi, druhý vítací taneční, plný elektroniky. Tomu vévodil kanadský mág Caribou.

Na Slovensku už několik dní žhne slunce víc, než je zdrávo. Bouřky z vedra tak pořád visí ve vzduchu, zatím se ale zdá, že víc než holínek tu bude zapotřebí opalovací krém.

Letošní ročník věnuje festival Bažant Pohoda loni zesnulému Václavu Havlovi, v programu tak nemohli chybět klasici československého undergoundu The Plastic People Of The Universe. Jejich progresivní hudba si místy nezadá s kvalitními nezávislými skupinami sedmdesátých a osmdesátých let, ovšem proniknout do jejich tvorby není jednoduché. Frontman a saxofonista Vráťa Brabenec svým zpěvem „prší“ nakonec dokonce přivolal nad areál i bouřku, která ale naštěstí areál jen lízla.

Na hlavní Bažant Stagi doplnil Plastiky další Havlův oblíbenec, Lou Reed. Na uja Reeda už tak zůstalo jen pár kaluží, v nichž si pár nadšenců rádo zaskákalo.
Vratislav Brabenec z PlastikůNa Pohodě kromě písniček z éry Velvet Undergound a sólové dráhy (Heroin, Sweet Jane nebo Walk On The Wild Side) zahrál i skladby z Lulu, nejnovější společné desky s Metallikou. Ta si ale kromě úvodní Brandenburg Gate příliš pozornosti nevysloužila, snad kromě houslisty, který jako by v Trenčíně zaprodal svou duši ďáblu.  

Poslechněte si Lou Reeda v YouRadiu

Párty v dome
Kdo neměl chuť na avantgardní Plastiky nebo starého pana Reeda, mohl si jít zatančit na party ve stanu Dom. Čest symbolicky zahájit letošní patnáctý ročník měli rozkokošení slovenští tatáči Puding Pani Elvisovej, kteří stan v pohodě zaplnili. Stejně tak se jim hravě podařilo rozhýbat i cizí návštěvníky, kteří Elvisovce nikdy před tím neslyšeli.

Poslechněte si Puding Paní Elvisovej v YouRadiu

O hodinu později si publikum do parády vzali dánští The Asteroids Galaxy Tour, tak trochu zaskočení místním teplým počasím. Po slušném rozjezdu – kapele vévodily hlavně bicí s doprovodnými žesti – ale začaly jednotlivé skladby trochu splývat a bylo vidět, že publikum nejvíce čeká na závěrečnou heinekenovku, doplněnou o Major.

Jednu hodinu po půlnoci se na stejném místě objevil kanadský skladatel Daniel V. Snaith aka Caribou a jeho set naznačil, že noc je ještě kůzlátko a na spánek bude času dost dopoledne. Na rozdíl od Asteroids s četným ansáblem se Caribou plus tři doprovodní muzikanti spokojili s intimním prostorem okolo středu pódia. Nekonečné vyhrávky a elegantní synchronizace všech členů byla přesně tím, co se na Pohodu včera v noci hodilo. Včetně oslňujících stroboskopů, které dostaly do kolen nejnednoho fanouška.

Doufejme, že závěrečná Sun předznamenala dobré počasí do dalších dní.

V pátek 6. července na Pohodě zahrají Elbow, Kasabian nebo Orbital.